ΑΕΛ: Νίκησε με το ζόρι 1-0 το Βύζαντα

Δημοσίευση: 15 Μαϊ 2013 22:23 | Τελευταία ενημέρωση: 23 Σεπ 2015 16:12

Νικηφόρα έληξε πριν λίγο ο αγώνας της ΑΕΛ, η οποία κέρδισε το Βύζαντα Μεγάρων με 1-0. Το νικηφόρο γκολ σημείωσε ο Ζεκίνια στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή, που κέρδισε ο Πόνσε.

Το παιχνίδι κινδύνευσε να τιναχθεί στον αέρα καθώς διακόπηκε για δέκα περίπου λεπτά στο 43ο λεπτό όταν οπαδοί εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να κάνουν την εφάνισή τους αστυνομικές δυνάμεις και ο διαιτητής να διακόψει τον αγώνα και να αποχωρήσει με τους βοηθούς του από τον αγωνιστικό χώρο.

Είχε προηγηθεί μη καταλογισμκός καταφανέστατου πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ όταν ο Μαρίνης ανέτρεψε τον Δημόπουλο. Αντ΄ αυτού ο διαιτητής έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο Δημόπουλο και τον απέβαλε προκαλώντας τις έντονες αντιδράσεις τόσο των παικτών όσο και των οπαδών της ΑΕΛ.

Εκτός του διαιτητή που υπήρξε εκ των αρνητικών πρωταγωνιστών του αγώνα με τις αποφάσεις του το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από την εκρηκτική ατμόσφαιρα των δεκάδων μελών των Monsters  στο πέταλο του ΑΕΛ F.C ARENA, οι οποίοι αναρτώντας πανώ με υβριστικά συνθήματα και ρίχνοντας κροτίδες καταφέρθηκαν κατά του προέδρου της ομάδας Κώστα Πηλαδάκη με αποτέλεσμα από τα μεγάφωνα του σταδίου να ακουστούν προειδοποιήσεις ακόμα και για τον κίνδυνο διακοπής του αγώνα. Χαρακτηριστικό επίσης του αγώνα υπήρξε και το γεγονός ότι ελάχιστοι φίλαθλοι βρέθηκαν σήμερα στο πλευρό της ομάδας με αποτέλεσμα το γήπεδο να είναι απελπιστικά άδειο.