ΞΕΠΕΡΑΣΕ ΚΑΘΕ ΠΡΟΣΔΟΚΙΑ Ο ΧΘΕΣΙΝΟΣ «4ος ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟΣ» ΑΓΩΝΑΣ ΔΡΟΜΟΥ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΠΗΝΕΙΟ

Οι 300 του... Ιπποκράτη

* ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΕΤΡΕΞΑΝ ΚΑΙ ΠΕΝΗΝΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΔΕΙΞΑΝ ΠΩΣ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΧΤΙΖΟΥΝ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ

Δημοσίευση: 13 Μαϊ 2013 3:00 | Τελευταία ενημέρωση: 23 Σεπ 2015 16:08
Του Κ. Γκιάστα
Κάθε προσδοκία ξεπέρασε ο χθεσινός αγώνας δρόμου που πραγματοποιήθηκε χθες στην κοίτη του Πηνειού ποταμού στη Λάρισα. Πάνω από 300 δρομείς από όλη την Ελλάδα - κυρίως όμως από τη Θεσσαλία- έτρεξαν στον Ιπποκράτειο Αγώνα Δρόμου που έγινε για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά στη Λάρισα. Τον αγώνα διοργάνωσε με απόλυτη επιτυχία ο Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Ν. Λάρισας, με την στήριξη της Περιφέρειας Θεσσαλίας (Περιφερειακή Ενότητα Λάρισας) υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Συλλόγων Μαζικού αθλητισμού και υπεραποστάσεων.
Φέτος υπήρχαν τρία στοιχεία τελείως διαφορετικά από τις προηγούμενες σεζόν και που έκαναν τον αγώνα ξεχωριστό.
Αρχικά ήταν η διαδρομή. Ήταν συνολικά 10 χιλιομέτρων. Από τα οποία 7 χλμ. ασφάλτινη και 3 χλμ. χωμάτινη διαδρομή χωρίς ιδιαίτερες ανηφορικές κλίσεις. Το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής θα είναι στην κοίτη του ποταμού Πηνειού για να απολαύσουν οι δρομείς τη φυσική ομορφιά της περιοχής.
Φέτος η χρονομέτρηση ήταν ηλεκτρονική. Τόσο στην εκκίνηση όσο στα πέντε χιλιόμετρα και φυσικά στον τερματισμό υπήρχε τσεκάρισμα για όλους τους συμμετέχοντες.
Ωστόσο αυτό που έκλεψε την παράσταση ήταν η συμμετοχή των νεαρών... δρομέων. Πάνω από πενήντα λιλιπούτειοι δρομείς έτρεξαν για χίλια περίπου μέτρα μέσα στο πάρκο του Κηποθέατρου του Αλκαζάρ. Στο τέλος όλα πήραν μετάλλιο και έφυγαν ευχαριστημένα με τους γονείς τους. Πρώτοι ωστόσο βγήκαν δύο αδέρφια από τα Τρίκαλα. Ο Δημήτρης και η Στεφανία Μπάκου. Πραγματικοί νικητές όμως υπήρξαν όλοι...
ΜΕ ΤΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ
Είναι γεγονός πως ο περιφερειάρχης Θεσσαλίας είναι αρωγός σε κάθε αθλητική δραστηριότητα που αφορά σε άθλημα το οποίο δεν έχει και μεγάλη προβολή. Με τον ίδιο τρόπο λοιπόν στήριξε και τον χθεσινό αγώνα δρόμου.
Γι’ αυτό τον λόγο βραβεύτηκαν από τον πρόεδρο του Συλλόγου Μαραθονοδρόμων Λάρισας κ. Δημήτρη Κουρέτα και τον πρόεδρο του Πανελλήνιου Συλλόγου Ομοσπονδίας Μαζικού Αθλητισμού - Υπεραποστάσεων, ο περιφερειάρχης κ. Αγοραστός όπως και η αντιπεριφερειάρχης κ. Ρένα Καραλαριώτου.
Επίσης να τονιστεί πως βραβεύτηκε ο μεγαλύτερος σε ηλικία αθλητής του Συλλόγου Μαραθονοδρόμων Λάρισας κ. Ιωάννης Γκισάκης, όπως και ο σύλλογος με την πολυπληθέστερη συμμετοχή που ήταν ο ΣΔΥ Τρικάλων.