ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΜΕ 71-65

Καλή εμφάνιση του Φοίνικα στη Λιβαδειά

Δημοσίευση: 23 Σεπ 2013 2:54 | Τελευταία ενημέρωση: 23 Σεπ 2015 11:46
Την ήττα γνώρισε ο Φοίνικας σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στη Λιβαδειά με αντίπαλο την τοπική ομάδα με 71-65. Πιο δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Φοίνικας ο οποίος ξέφυγε μετά τα μέσα της α' περιόδου με 5-14. Οι γηπεδούχοι όμως στα τελευταία λεπτά κατάφεραν με ένα σερί 11-0 να κλείσουν προηγούμενοι το α' δεκάλεπτο με 16-14. Στο β' δεκάλεπτο η ομάδα της Λιβαδειάς ήταν αυτή που ξέφυγε στο σκορ με 31-22 αλλά με τη σειρά του ο Φοίνικας με σερί 9-0 ισοφάρισε 31-31 λίγο πριν τη λήξη του α' ημιχρόνου. Τελικά με εύστοχο τρίποντο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 20' με 34-31.
Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο προβάδισμα στο σκορ καθ' όλο το γ' δεκάλεπτο, χωρίς κάποια να μπορέσει να ξεφύγει, με τον Φοίνικα να προηγείται στο 30' με 50-51. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά 9 πόντων και να πάρουν τελικά τη νίκη με 71-65.
* Η διοίκηση του Φοίνικα ευχαρίστησε τη διοίκηση της Λιβαδειάς για τη φιλοξενία.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14, 34-31, 50-51, 71-65
ΦΟΙΝΙΚΑΣ: (Λιάγκας) Βλαχούλης, Αθανασόπουλος, Παπαχρήστος, Γοργόλης, Γκαγκανάσιος, Περρωτής, Σαριμπαλίδης, Τσούμας, Θεοδοσίου, Λεπενιώτης, Τσιαμπαλής.