ΧΘΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΗ ΜΕ ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΤΟΝ ΒΑΤΑΝΙΑΚΟ ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΤΟΥ 2ου ΓΥΡΟΥ ΤΗΣ FOOTBALL LEAGUE

«Λευκή» ισοπαλία απέσπασε ο Τύρναβος 2005

* ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΣΤΗΝ 6η ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ

Δημοσίευση: 06 Ιαν 2014 2:29 | Τελευταία ενημέρωση: 22 Σεπ 2015 12:21
Αν και καλύτερος από τον αντίπαλό του ο Τύρναβος 2005 δεν κατάφερε να επιστρέψει με το τρίποντο από την γειτονική Κατερίνη, όπου αναδείχθηκε με τον Βατανιακό ισόπαλος 0-0.
Η ομάδα του Τυρνάβου και στις δύο προηγούμενες επισκέψεις της στην Πιερία απέσπασε ισάριθμες ισοπαλίες, 3-3 στον αγώνα με το Αιγινιακό και 1-1 στην αναμέτρηση με τον Πιερικό.
Βρίσκεται έτσι στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα στον 2ο όμιλο της Football League, φαίνεται ότι έχει εξασφαλίσει κατά 99% την παραμονή στην κατηγορία και
θα εξαντλήσει την κάθε πιθανότητα που έχει προκειμένου να διεκδικήσει την είσοδό της στην προνομιούχο πρώτη τετράδα, που φαίνεται δύσκολο μεν αλλά όχι και ακατόρθωτο.
Στη χθεσινή αναμέτρηση τώρα ο Τύρναβος ήταν καλύτερος σ' όλο το 90λεπτο αλλά σ' ολόκληρο το α' ημίχρονο οι προσπάθειες σταματούσαν είτε από λάθη είτε από τις αντιδράσεις των αμυντικών έξω από την περιοχή του Βατανιακού. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, δημιούργησε φάσεις αλλά δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.
Ο Βατανιακός που «καιγόταν» για βαθμούς καθώς βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη, απείλησε μόνο σε μια φάση στο α' ημίχρονο σε λάθος γύρισμα αμυντικού όπου πρόλαβε ο Πρίφτης και απέκρουσε την μπάλα, ενώ στο 90+4' η μπάλα φάνηκε ότι χτύπησε σε χέρι αμυντικού των γηπεδούχων μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής Κυριαζίδης δεν σφύριξε το πέναλτι και υπήρξαν διαμαρτυρίες από τους Τυρναβίτες.
*Να σημειώσουμε ότι έκαναν το ντεμπούτο τους οι νεοαποκτηθέντες Δημήτρης Καραμανλής και Σάκης Κανούλας, που έδειξαν ότι μπορούν να βοηθήσουν.
ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ(Σάκης Παπαβασιλείου): Κουδουνάς, Κολαξίδης, Κωτσιόπουλος, Γιαπιτζής, Λαγδάρης, Κουλίδης, Λαζαρίδης, Γιαξής(87' Μπουζούκης), Γιαννούλης, Ποτουρίδης (93' Φουλίδης), Ζαγοριανος(61' Κυπαρίσης)
ΤΥΡΝΑΒΟΣ 2005(Άγγελος Διγκόζης): Πρίφτης, Ντατίδης, Κουρτεσιώτης, Όμο, Καραμανλής, Βαγκέλι, Ντε Πάολα(84' Σαχινίδης), Γεωργίου(60' Κανούλας), Αντρέ, Μπάρος, Τσούκαλος(75' Καραγιάννης Ηλίας).
ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΝΙΚΗ Β. ΚΑΙ ΚΑΡΔΙΤΣΑ
Με το δεξί μπήκε στο 2014 η Νίκη Βόλου η οποία με γκολ του Ανιέτε επικράτησε με 1-0 της Δόξας Δράμας στο Πανθεσσαλικό Στάδιο για την 14η αγωνιστική της Football League, στον 2ο όμιλο.
Από εκεί και πέρα, ο Ηρακλής συνέχισε το θετικό του σερί, επικρατώντας με γκολ του Ζάχορα με 1-0 της Καβάλας στο Καυταντζόγλειο, ενώ με το ίδιο σκορ (1-0) έφυγε από τη Ζάκυνθο η Αναγέννηση Καρδίτσας.
Για τον 1ο όμιλο ο Φωστήρας χθες με τρία τέρματα μέχρι το 30' επικράτησε εύκολα με 3-0 της Επισκοπής, ο Βύζας Μεγάρων πήρε στο 90' τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στον Πύργο από τον Πανηλειακό, ενώ χωρίς τέρματα (0-0) ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του Παναιγιάλειου με τον Αχαρναϊκό.