Εύκολη πρόκριση των Ιταλών στους "8" που συνέτριψαν με 82-52 το Ισραήλ

Δημοσίευση: 13 Σεπ 2015 21:59 | Τελευταία ενημέρωση: 13 Σεπ 2015 22:12

Η Ιταλία επικράτησε εύκολα του Ισραήλ με 82-52 και προκρίθηκε πανηγυρικά στους «8» του Ευρωμπάσκετ 2015. Πρώτος σκόρερ για τους Ιταλούς ήταν ο Τζεντίλε με 27 πόντους. Η «Σκουάντρα Ατζούρα» θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά της διοργάνωσης τον νικητή του αγώνα Λιθουάνια- Γεωργία την Τετάρτη.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 30-40, 39-58, 52-82

Μόνο για ένα ημίχρονο κατάφερε ουσιαστικά το Ισραήλ να αντισταθεί στην ανωτερότητα των Ιταλών, που είχε σε εξαιρετική ημέρα τους Τζεντίλε (27 π. 2/4 τρ., 5 ριμπ.)και Μπελινέλι (14 π., 4/8 τρ., 4 ασ.). Οι μοναδικοί που πάλεψαν από πλευράς Ισραηλινών ήταν οι Μέκελ (20π. 2/2 τρ., 2 ασ., 2 ριμπ.)και Ελιάχου (12π., 4 ριμπ.).

Η Ιταλία ήταν μπροστά στο σκορ σχεδόν από την αρχή του αγώνα και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα. Ο Μπελινέλι ξεκίνησε δυνατά πετυχαίνοντας 3/4 τρίποντα δίνοντας διαφορά 9 πόντων στην ομάδα στο τέλος της περιόδου (22-13). Η ομάδα του Πιανιτζάνι παίζοντας έξυπνα συνέχισε να ανεβάζει την διαφορά και στο δεύτερο δεκάλεπτο που έφτασε τους 13 στο 12΄.Το Ισραήλ όμως με αντεπίθεση διαρκείας και με ηγέτη τον Μέκελ κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά στους 4 (30-26) πόντους στο 16΄. Η Ιταλία όμως με 8 σερί πόντους από τον Τζεντίλε και ένα καλάθι του Αραντόρι κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων (40-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ιταλία μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει τον αγώνα και το κατάφερε μέσα σε πέντε λεπτά όπου με επιμέρους σκορ 14-4 πήρε «αέρα» 20 πόντων. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την «Σκουάντρα Ατζούρα» να προηγείται του Ισραήλ, που αδυνατούσε να περιορίσει τους Ιταλούς στην επίθεση, με 68-39. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την διαφορά να μην πέφτει ποτέ κάτω από τους 20 πόντους και το τελικό 82-52 να έρχεται απολύτως φυσιολογικά.

Ισραήλ: Γιβζόρι, Ντόουσον 1, Μέκελ 20 (2), Ελιγιάχου 12, Κάσπι 8 (1), Λιμονάντ, Καντίρ 4, Οχαγιόν 2, Γκριν, Φίσερ 5.

Ιταλία: ΝτελαΒάλε 8 (2), Μπελινέλι 14 (4), Αραντόρι 2, Τζεντίλε 27 (2), Γκαλινάρι 6, Μπαρνιάνι 7 (1), Κουζέν 2, Μέλι 5 (1), Τσιντσιαρίνι 3 (1), Χάκετ 6, Πολονάρα 2.