ΑΧΙΛΛΕΑΣ Φ. ΚΑΙ ΑΠΟΛΛΩΝ Λ. ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΑΝ ΜΕ 2-0 ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΗ Λ. ΚΑΙ 3-0 ΤΟΥ ΑΒΕΡΩΦ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ

Εύκολες νίκες για τα φαβορί

*Εντυπωσιακός ο Δαμασιακός νίκησε 5-3 το Μακρυχώρι *Επική ανατροπή στην επανάληψη στη Χάλκη για τον Σμόλικα (3-4) *Πέφτει σήμερα στο Βλαχογιάννι η αυλαία της 2ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣΛ *Δυνατά παιχνίδια σήμερα (17.30) στην Α1 Ερασιτεχνική *Συνέχεια και στο κύπελλο (17.00)

Δημοσίευση: 13 Σεπ 2015 8:02

Εύκολες νίκες πέτυχαν τα φαβορί στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας. Ο Αχιλλέας Φαρσάλων πέρασε από τη Νεάπολη με 2-0 επί του Ηρακλή Λάρισας, ενώ ο Απόλλων Λάρισας δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον ΠΑΟΛ Αβέρωφ τον οποίο κέρδισε με 3-0.

Στα αξιοσημείωτα της χθεσινής ημέρας η εντυπωσιακή νίκη του Δαμασιακού με 5-3 επί του Αετού Μακρυχωρίου (οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 4-0 στο ημίχρονο), αλλά και η επική ανατροπή του Σμόλικα Φαλάνης στο β’ ημίχρονο μέσα στη Χάλκη ο οποίος νίκησε με 4-3 τον τοπικό Ηρακλή.

ΕΠΙΛΟΓΟΣ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΒΛΑΧΟΓΙΑΝΝΙ

Η αυλαία της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας θα πέσει σήμερα στο Βλαχογιάννι (17.30) όπου η τοπική Δόξα θα φιλοξενήσει τον Αετό Αμυγδαλέας. Δυνατό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ομάδες που επιδιώκουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με τους γηπεδούχους να προέρχονται από την ισοπαλία στο Μακρυχώρι και τους φιλοξενούμενους από εντός έδρας ήττα.

Γλαύκη                 0-7         0

*Βλαχογιάννι και Αμυγδαλέα έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

ΔΥΝΑΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΤΗΝ Α1 ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

Με τα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής συνεχίζεται σήμερα (17.30) το πρωτάθλημα της Α1 Ερασιτεχνικής κατηγορίας. Στη Ραψάνη η τοπική ομάδα θα φιλοξενήσει τον Κίσσαβο Συκουρίου σε μία αναμέτρηση που οι δύο αντίπαλοι θα κυνηγήσουν τη δεύτερη κατά σειρά νίκη τους στο πρωτάθλημα, στο Αργυροπούλι η Δόξα θα υποδεχθεί τη Ραχούλα με τους γηπεδούχους να προέρχονται από το διπλό στο Ελευθεραί  και τους φιλοξενούμενους από εντός έδρας ισοπαλία, ενώ η ευχάριστη έκπληξη της πρεμιέρας ο Όλυμπος Γόννων θα δοκιμασθεί στη Νίκαια κόντρα στον Παναγροτικό.

Η Λάρισα 2012 που ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της θα διεκδικήσει τη δεύτερη νίκη στο Χειμάδι, στο ουδέτερο γήπεδο των Αγ. Αναργύρων οι Αμπελόκηποι θα υποδεχθούν την Ολύμπικ/Ν. Καρυές σ’ ένα αμφίρροπο παιχνίδι, ενώ στον Τύρναβο ο Αστέρας θα φιλοξενήσει τα Βούναινα σε μια εξίσου ενδιαφέρουσα αναμέτρηση.

Την πρώτη της επίσημη εμφάνιση θα πραγματοποιήσει η Ανάβρα (αφού στην πρεμιέρα είχε ρεπό) η οποία θα υποδεχθεί το Ελευθεραί, ενώ στη Μελιβοία ο Φιλοκτήτης θα τεθεί αντιμέτωπος με τα Βρυσιά με τις δύο ομάδες να διεκδικούν το πρώτο φετινό τρίποντο.

Συνοπτικά το σημερινό πρόγραμμα:

Παναγροτικός-Γόννοι

Χειμάδι-Λάρισα 2012

Αργυροπούλι-Ραχούλα

Σ.Σ. Ραψάνης-Συκούριο

Αμπελόκηποι-Ολύμπικ/Ν. Καρυές (γήπ. Αγ. Αναργύρων)

Αμπελόκηποι     1-3         -2

*Με αστερίσκο (*) οι ομάδες που έχουν κάνει το ρεπό τους.

*Οι Αμπελόκηποι ξεκίνησαν το πρωτάθλημα με -2 βαθμούς.

ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ

Στη χθεσινή αναμέτρηση για το Κύπελλο ΕΠΣΛ η Πελασγιώτιδα ξεπέρασε στον Αετόλοφο το εμπόδιο της ομώνυμης ομάδας με 1-0 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού.

Τα σημερινά παιχνίδια (17:00)