Πρώτη ήττα για την Ανθούπολη

Δημοσίευση: 06 Οκτ 2024 12:16

Σε αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, η Αναγέννηση Καρδίτσας κέρδισε τον Α.Ο. Ανθούπολης που πάλεψε φιλότιμα με 1-0 και έκανε το τρία στα τρία, παραμένοντας μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στο 40’ είχαμε τον σοβαρό τραυματισμό του Χάρη Φουρκιώτη, ο οποίος μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο Γενικό Νοσοκομείο Καρδίτσας και εκεί διαπιστώθηκε πως έχει πολλαπλά κατάγματα στο ζυγωματικό και αιμάτωμα.
Ο εν λόγω ποδοσφαιριστής με ευθύνη των ανθρώπων της λαρισινής ομάδας που υπέγραψαν για την επιστροφή του στη Λάρισα, θα συνεχίσει τις περαιτέρω εξετάσεις στο Γενικό Νοσοκομείο της πόλης.
Κατά τα άλλα, η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη της ευκαιρία στο 4ο λεπτό, όταν ο Αναστασόπουλος έκανε τη σέντρα και ο Μπαλλάς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
Το λαρισινό σωματείο έδειξε πολύ καλά στοιχεία και είχε τέσσερις σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει με τους Κατσαμάγκα (28’), Βαγενά (65’), Νούσιο (72’) και Παπαγεωργίου Αθ. (78’)
Όσον αφορά στους «κιτρινόμαυρους» είχαν δύο δοκάρια στο 45+1 όταν ο Μηλιώτης σούταρε με δύναμη εκτός περιοχής, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Πατέτσου.
Στο 63ο λεπτό η ΑΣΑ σκόραρε με τον Ζυγκερίδη, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ.
Δύο λεπτά αργότερα στο 65’ το σουτ του Χειρίτραντα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι, ενώ και οι προσπάθειες των Ζυγκερίδη και Χιντζίδη απομακρύνθηκαν από τους αμυντικούς της Ανθούπολης.
Στο 87ο λεπτό ο Ζυγκερίδης έκανε τη σέντρα, ο Πογοσιάν επιχείρησε το σουτ και ο Πατέτσος απέκρουσε με διπλή προσπάθεια.
Με πολλά λάθη η διαιτησία της κ. Συναΐτη, για την οποία εξέφρασαν πολλά παράπονα και οι δύο ομάδες. Είχε συνεργάτες τους κ.κ. Αγγελόπουλο, Τασιόπουλο όλοι από την Ένωση Θεσσαλίας.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Τ. Καβακάς): Τσιοπτσής, Αναστασόπουλος, Χιντζίδης, Ανδρέου, Σκόνδρας, Μπαλτάς (46’ Μελετίδης), Νινίκας, Μπαλλάς (75’ Καρακώστας), Ζυγκερίδης (90’ Γκόλιας), Μηλιώτης (46’ Χειρίτραντας), Ροχάνο (80’ Πογοσιάν).
ΑΟ ΑΝΘΟΥΠΟΛΗΣ (Γ. Τσακμακίδης): Πατέτσος, Φουρκιώτης (40’ λ.τ. Χατζησαβίδης), Γκαλίτσιος, Κορτσάρι, Παπαγεωργίου Β. (46’ Αρσενίδης), Λάιος, Παπαγεωργίου Αθ. (85’ Αναγνώστης), Ρίζος (46’ Μπαρούτας), Βαγενάς (70’ Nούσιος), Κατσαμάγκας, Χασομέρης.