Κρατήθηκε στην κορυφή ο ΠΑΟΚ

Αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2 στο ντέρμπι με την ΑΕΚ - Νίκησαν Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός

Δημοσίευση: 08 Απρ 2024 9:00

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, ο ΠΑΟΚ «απέδρασε» από τη Νέα Φιλαδέλφεια με ισοπαλία 2-2 εναντίον της ΑΕΚ και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας μετά την 4η αγωνιστική των Play off της Super League.

Οι Γκατσίνοβις (30’), Άμραμπατ (49’) έδωσαν το προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ «απάντησαν» για τον ΠΑΟΚ οι Μπάμπα Ραχμάν (62’), Οζντόεφ (89’).
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα (79’ Σιντιμπέ), Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Άμραμπατ (73’ Γιόνσον), Γκατσίνοβιτς (87’ Φερνάντες), Ελίασον, Πινέδα (87’ Μάνταλος), Γκαρσία (46’ Πόνσε)
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κετζιόρα, Κουλιεράκης, Ότο (59’ Σάστρε), Μπάμπα, Μειτέ, Σβαμπ (66’ Οζντόεφ), Μουργκ (59’ Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς, Μπράντον (59’ Σαμάτα)

ΜΕ «ΧΡΥΣΗ» ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΝ ΣΠΟΡΑΡ
Ζωντανός στη διεκδίκηση του τίτλου έμεινε ο Παναθηναϊκός, καθώς με γκολ του Άντραζ Σπόραρ πήρε τη νίκη με 2-0 επί του Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης».
Ο Σλοβένος επιθετικός δικαίωσε τον Φατίχ Τερίμ σκοράροντας στο 62ο λεπτό, έχοντας περάσει ως αλλαγή στο ξεκίνημα του β’ μέρους. Οι γηπεδούχοι θα έχουν να λένε για τις χαμένες ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου, όμως γνώρισαν τη δεύτερη σερί ήττα τους, έχοντας για μοιραίο τον Γιάκουμπ Μπράμπετς – μοιραίο λάθος και αυτογκόλ στις καθυστερήσεις (90’+2’).
ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φεράρι, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Εμβοντό (59’ Βερστράτε), Νταρίντα (73’ Τζούρασεκ), Μάνου Γκαρθία (73’ Φετφατζίδης), Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο (73’ Ανσαριφάρντ), Μορόν.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Χουάνκαρ (77’ Μλαντένοβιτς), Ιωαννίδης (90’+1’ Βέρμπιτς), Μπακασέτας (88’ Μαντσίνι), Μπερνάρ (77’ Τζούρισιτς), Τσέριν, Γέντβαϊ, Παλάσιος (46’ Σπόραρ), Αράο, Ακαϊντίν.

ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΔΥΝΑΜΗΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ
Υπόθεση ενός ημιχρόνου ήταν ο αγώνας του Ολυμπιακού στη Λαμία με την ομώνυμη ομάδα την οποία κέρδισε με 5-1.
Τα γκολ για τους «ερυθρόλευκους» πέτυχαν οι Γιόβετιτς (22’), Ελ Κααμπί (26’), Παπαδόπουλος (45’+1’, αυτογκόλ), Κορνέζος (81’, αυτογκόλ), Ελ Αραμπί (85’), ενώ για τη Λαμια σκόραρε ο Λέικ (88’).
ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν (65’ Βασιλαντωνόπουλος), Κορνέζος, Κ. Παπαδόπουλος, Σίντκλεϊ, Στάνκο (46’ Μάλτσι), Νούνιες, Σλίβκα (46’ Τζανδάρης), Λέικ, Τσιλούλης (65’ Τόσιτς), Μαρτίνεθ (76’ Κοντονίκος)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι (46’ Κίνι), Ρέτσος (58’ Βέζο), Άμπι, Ρίτσαρντς, Όρτα (71’ Ιμπόρα), Έσε, Μασούρας, Ζέλσον Μαρτίνς (71’ Καμπράλ), Γιόβετιτς, Ελ Κααμπί (58’ Ελ Αραμπί)