«Τρίποντο» ανάσα για την Α.Ε. Κιλελέρ

*Κέρδισε στην Αγιά τον Αστέρα Πετριτή με σκορ 2-0

Δημοσίευση: 12 Φεβ 2024 13:00

Ένα ψυχωμένο Κιλελέρ πέτυχε χθες μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη στην Αγιά,

κερδίζοντας τον Αστέρα Πετριτή με σκορ 2-0, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.
Μια νίκη που κρατά τους «κιτρινόμαυρους» σταθερά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και οι ελπίδες για παραμονή συνεχώς αυξάνονται, αλλά ακόμη υπάρχει μακρύς δρόμος και δεν χρειάζεται εφησυχασμός.
Κατσαμάγκας(45’ +1) και Χασομέρης(πεν.-80΄) ήταν οι σκόρερ των νικητών που ήταν ανώτεροι και δίκαια επικράτησαν στην αναμέτρηση. Στα αρνητικά, ο τραυματισμός του Δημήτρη Σούμπαση, ο οποίος και θα περάσει σήμερα την πόρτα του χειρουργείου.
Η πρώτη ευκαιρία καταγράφηκε στο 18ο λεπτό όταν ο Χατζής πέρασε από τα δεξιά και θέλησε να νικήσει τον Τζαφέστα χωρίς να τα καταφέρει.
Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν τη δική τους στιγμή στην κόντρα επίθεση και σε διάστημα δυο λεπτών απείλησαν δύο φορές. Στο 23ο λεπτό, ο Γεωργακόπουλος έκανε ένα ξαφνικό σουτ το οποίο βρήκε σε ετοιμότητα τον Μυσιρλή που απομάκρυνε στην αριστερή του γωνιά, ενώ στο 25ο λεπτό ο Στεργίου βρέθηκε σε θέση τετ α τετ από πλάγια θέση, με τον πορτιέρο της Α.Ε. Κιλελέρ να τον σταματάει εντυπωσιακά με τα πόδια.
Στο 27ο λεπτό ο Χατζής γύρισε στα όρια της περιοχής προς τον επερχόμενο Βαγενά που έκανε ωραίο πλασέ, με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει ξυστά από το αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια να καταλήγει κόρνερ.
Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε το γκολ, όταν ο Χατζής κινήθηκε όμορφα από τα αριστερά και γύρισε προς την «καρδιά» της περιοχής εκεί όπου ο Κατσαμάγκας με κεφαλιά ακριβείας έστειλε την μπάλα στο βάθος της αντίπαλης εστίας για το 1-0, μια φάση που συνοδεύτηκε από έντονους πανηγυρισμούς.
Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 57’, ο Γωγουβίτης βρήκε με σέντρα ακριβείας τον Στεργίου που αφύλακτος μέσα στην περιοχή θέλησε να ισοφαρίσει, με τον Μυσιρλή να αποτρέπει το 1-1. Δύο λεπτά αργότερα, έπειτα από κόρνερ του Χατζή, ο Αντωνίου πήδηξε ψηλότερα όλων στην «καρδιά» της άμυνας του Αστέρα, με την μπάλα να φεύγει πάνω από τη συμβολή των δοκών και στο 80΄έγινε το 2-0.
Μετά από μια διπλή φάση διαρκείας και δοκάρι με τον Κατσαμάγκα, ο Φουρκιώτης ανατράπηκε εντός περιοχής από αντίπαλο αμυντικό, με τον διαιτητή της αναμέτρησης κ. Μαργιολά να υποδεικνύει την εσχάτη των ποινών. Ο Χασομέρης ήταν εύστοχος και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.
Διαιτητής: Mαργιολάς Δημήτριος (Καρδίτσας).
Βοηθοί: Γάκος Σεραφείμ (Φθιώτιδας) - Καλογρανίτης Απόστολος (Καρδίτσας).
A.E. KΙΛΕΛΕΡ (Κώστας Κατσάρας): Μυριρλής, Φουρκιώτης, Μπαρούτας, Αντωνίου, Δοδοντσάκης, Χατζησαββίδης, Παπαγεωργίου, Χασομέρης (88’ Κουκουφίκας), Κατσαμάγκας (83’ Βλησαρούλης), Χατζής (62’ Κούκος), Βαγενάς (88’ Τζιάνης)
ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΕΤΡΙΤΗ (Γιάννης Σφακιανάκης): Τζαφέστας, Γωγουβίτης (85’ Μαρτσάς), Ρουμελιώτης, Γαρδικιώτης (81’ Γκοΐκοβιτς), Πούλος, Κρητικός, Γεωργοπάλης, Κοιλάρας (85’ Σουκεράς), Γκασίδης, Στεργίου (69’ Τσιάβος), Γεωργακόπουλος
*Ευχαριστήρια ανακοίνωση προς τον Δήμο Αγιάς για την παραχώρηση του γηπέδου εξέδωσε η διοίκηση της Α.Ε. Κιλελέρ. Ταυτόχρονα, οι άνθρωποι της ομάδας ευχήθηκαν ταχεία ανάρρωση στον Δημήτρη Σούμπαση που τραυματίστηκε και θα χειρουργηθεί.
 Αναλυτικά: «Το Διοικητικό Συμβούλιο της Α.Ε. Κιλελέρ θα ήθελε να ευχαριστήσει θερμά τον Δήμο Αγιάς για την παραχώρηση του γηπέδου Αγιάς. Προς τιμήν τους έδωσαν λύση στο γηπεδικό αδιέξοδο που βρεθήκαμε για την αναμέτρηση κόντρα στον Αστέρα Πετριτή και τους ευχαριστούμε θερμά. Παράλληλα, αφιερώνουμε τη νίκη και ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση στον ποδοσφαιριστή της ομάδας μας Δημήτρη Σούμπαση ο οποίος τραυματίστηκε και θα περάσει σήμερα την πόρτα του χειρουργείου».

11. Θεσπρωτός     30-34     27
.............................................................12. Αστέρας Πετριτή     18-27     26
..............................................................13. Καστοριά     27-34     25
14. Θύελλα Κατσικάς     28-25     24
15. Βατανιακός     24-35     24
16. Λευκίμμη     26-31     21