Τεσ-σάρωσε ο ΠΑΟΚ

ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΟΦΗ 4-0 *Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΝΙΚΗΣΕ 2-0 ΤΟΝ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ ΣΤΟ ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΤΟΥ ΤΕΡΙΜ

Δημοσίευση: 04 Ιαν 2024 10:10

Πετυχαίνοντας από δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών σε πρώτο και δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ διεύρυνε το νικηφόρο σερί του, μπήκε με το δεξί στο 2024 και παρέμεινε στην κορυφή του Πρωταθλήματος της Super League. Κιρίλ Ντεσπόντοφ (39’), Αμπντούλ Ραχμάν Μπάμπα (41’), Μάρκος Αντόνιο (89’) και Μπράντον Τόμας (90’+2’) πέτυχαν τα γκολ στο επιβλητικό 4-0 επί του ΟΦΗ, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής, με την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου να σπαταλά και δύο πέναλτι. Ο Νόαμ Μπάουμαν περιόρισε, στο πρώτο ημίχρονο, την έκταση του σκορ για την ομάδα του Πέπε Μελ, αποκρούοντας τις εκτελέσεις των Στέφαν Σβαμπ (23’) και Αλί Σαμάτα (45’+2’).

Το οριζόντιο δοκάρι στέρησε στο 86’ το δεύτερο γκολ από τον Ντεσπόντοφ.
Διαιτητής: Κωνσταντίνος Τσέτσιλας (Καστοριάς).
Κίτρινες: Σάστρε – Βούρος, Λαμπρόπουλος, Νέιρα.
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Τρόοστ-Εκόνγκ, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Σβαμπ (76’ Μεϊτέ), Τσιγγάρας (66’ Οζντόεφ), Κωνσταντέλιας (66’ Τάισον), Μουργκ (86’ Μάρκος Αντόνιο), Ντεσπόντοφ, Σαμάτα (76’ Τόμας).
ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Μπάουμαν, Λάρσον, Αμπάντα, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Μπάκιτς (62’ Μόσκερα), Μεγιάδο, Νέιρα (74’ Ντίκο), Τοράλ, Ριέρα (62’ Θοράρινσον), Λουίζ Φελίπε.

ΕΥΚΟΛΗ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ «ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ»
Παίζοντας απλά, γρήγορα, πιεστικά κι αποτελεσματικά, ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε καμία δυσκολία απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα, τον οποίο νίκησε με 2-0 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Super League κι έκανε το καλύτερο δυνατό... ποδαρικό στο 2024, συνδυάζοντας με τρίποντο το ντεμπούτο του Φατίχ Τερίμ στον «πράσινο» πάγκο. Τα πολύ ωραία γκολ των Ιωαννίδη (25’) και Βιλένα (48’) απλοποίησαν τα πράγματα για το «τριφύλλι» που είχε και δοκάρι με τον Βαγιαννίδη (35’) και μείωσε ξανά στον έναν βαθμό τη διαφορά του απ’ τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ. Στο 53’ ο ΠΑΣ Γιάννινα έχασε την πιο σημαντική ευκαιρία του στο παιχνίδι, όταν από γλίστρημα του Βαγιαννίδη, ο Παμλίδης γύρισε την μπάλα προς τον Ροσέρο, ο οποίος πλάσαρε με δεύτερη προσπάθεια ελάχιστα άουτ. Διαιτητής: Παναγιώτης-Ραφαήλ Τσιάρας (Καβάλας).
Κίτρινες: 68’ Βέρμπιτς-67’ Τζίνο.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Αράο, Μλαντένοβιτς, Ρουμπέν, Βιλένα (80’ Ζέκα), Μαντσίνι (62’ Τσέριν), Μπερνάρ (61’ Τζούριτσιτς), Αϊτόρ (62’ Βέρμπιτς), Ιωαννίδης (85’ Γερεμέγεφ).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κλέιμαν, Σόρια, Μπορταγκαράι, Μπακαδήμας, Τσαούσης, Καραχάλιος, Ριένστρα (69’ Λεό Μπαπτίστ), Τζίνο, Παμλίδης (79’ Τζήμας), Ροσέρο (69’ Γκάρο), Μπάλαν (69’ Κόντε).

Η ΑΕΚ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟΝ ΒΟΛΟ ΜΕ 3-0
Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες και ξεκίνησε με θετικό πρόσημο το 2024, καθώς επικράτησε 3-0 του Βόλου στην OPAP Arena. Δύο γκολ πέτυχε ο Λιβάι Γκαρσία (32’,51’ πεν.) και ένα ο Νόρντιν Άμραμπατ (73’) για την Ένωση που έφτασε τους 35 βαθμούς μετά από 16 ματς στη Super League. Οι πρωταθλητές ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησαν, στο 32ο λεπτό. Ο Γκατσίνοβιτς έβγαλε έξοχη κάθετη στον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος ευνοήθηκε από τις κόντρες και άνοιξε το σκορ. Ο Βόλος προσπάθησε να απαντήσει, όμως βρήκε απέναντί του έναν εκπληκτικό Τσίτσαν Στάνκοβιτς, ο οποίος, στην επιστροφή του μετά από απουσία 35 ημερών, κράτησε με προσωπικές ενέργειες το «μηδέν» στο α’ ημίχρονο. Στο 43’ απέκρουσε το σουτ του Ντέλετιτς από το ύψος της μικρής περιοχής και στο επόμενο λεπτό, από το κόρνερ που προέκυψε, πραγματοποίησε την απόκρουση της αγωνιστικής (ίσως και της χρονιάς) σε κεφαλιά του Ασλανίδη.
Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Τάχατου και ο Λιβάι Γκαρσία έγραψε το 2-0 στο 51’ σκοράροντας για 5η φορά στη φετινή Super League. Το γκολ αυτό ουσιαστικά έκρινε το ματς, έστω κι αν χρειάστηκε να βάλει ξανά το... χεράκι του ο Στάνκοβιτς με ακόμα μία έξοχη επέμβαση σε κεφαλιά του Ασλανίδη στο 58’. Το 3-0 σημείωσε στο 73’ ο Νόρντιν Άμραμπατ με φοβερό σπριντ (για τα 36 του χρόνια) και άψογο πλασάρισμα.
Η ΑΕΚ παράλληλα «κέρδισε» και τον Σταύρο Πήλιο, ο οποίος πραγματοποίησε ντεμπούτο στο αριστερό άκρο της άμυνας, απουσία των Ιρανών Χαζισαφί και Μοχαμαντί.
Διαιτητής: Περράκης.
Κίτρινες: Ρότα, Σιμάνσκι - Άλχο, Κόμπα, Ασλανίδης, Μύγας, Ντέλετιτς.
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Σιμάνσκι (75’ Γιόνσον), Ελίασον (63’ Άμραμπατ), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Τσούμπερ (63’ Μάνταλος), Λ. Γκαρσία (75’ Πόνσε).
ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κόστιτς, Τάχατος, Ασλανίδης, Σιέλης, Μύγας, Άλχο (39’λ.τρ. Κίτσος), Τρουϊγιέ, Κόμπα (70’ Μπερτόγλιο), Ντέλετιτς, Χ. Γκαρσία (70’ Μεταξάς), Μωραΐτης (83’ Καραγιάννης).

ΧΑΣΤΟΥΚΙ ΤΗΣ ΛΑΜΙΑΣ ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΕ 1-0
Η πρώτη μεγάλη έκπληξη του 2024 για τη Super League καταγράφηκε στο «Αθανάσιος Διάκος», με τη Λαμία να κάνει τρομερό ποδαρικό στο 2024, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 1-0 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής. Το γκολ του Σλίβκα στο 4ο λεπτό έμεινε... αναπάντητο απ’ τους Πειραιώτες, που έχασαν πέναλτι (οριζόντιο δοκάρι) με τον Φορτούνη στο 50’ και πλήθος ευκαιριών στο δεύτερο ημίχρονο, μένοντας μακριά απ’ τις νίκες για δεύτερη σερί αγωνιστική. Η Λαμία -που είχε κι άλλες σπουδαίες στιγμές στον αγώνα- έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί 6 αγώνων χωρίς νίκη και πλέον είναι στο... κυνήγι της 6ης θέσης και των play off.
Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας).
Κίτρινες: 24’ Κορνέζος, 24΄Αμαράλ, 84’ Τόσιτς, 90’+2’ Σλίβκα - 68’ Ναβάρο.
ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Αμαράλ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Νούνιες (62’ Στάνκο), Τζανδάρης, Τσιλούλης (90’ Μάλτσι), Ακούνια (71’ Σίντκλεϊ), Σλίβκα, Μαρτίνεθ (71’ Τόσιτς).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλος Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Ντόη, Ορτέγκα (71’ Ρίτσαρντς), Έσε (81’ Αλεξανδρόπουλος), Καμαρά (71’ Καρβάλιο), Φορτούνης, Ποντένσε (81’ Μπιέλ), Μασούρας, Γιόβετιτς (46’ Ναβάρο).

ΣΟΥΠΕΡ ΑΝΑΤΡΟΠΗ Ο ΑΣΤΕΡΑΣ
ΜΕ 3-2 ΤΟΝ ΑΡΗ ΣΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ
Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση από το ημίωρο και έπειτα, ο Αστέρας Τρίπολης πήρε -με ανατροπή- μια απίθανη νίκη με 3-2 επί του Άρη στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Οι «κίτρινοι» πέτυχαν δύο γκολ στα πρώτα 14 λεπτά, με τους Λορέν Μορόν (8’ πέν.) και Σάπι Σουλεϊμάνοφ (14’), ωστόσο οι Αρκάδες έβγαλαν αντίδραση. Δύο τέρματα του Χουάν Μιριτέλο (45’+2’ πέν., 52’) κι ένα του Χουάν Μουνάφο (61’) «υπέγραψαν» την ανατροπή για τους παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς που έδειξαν αποφασισμένοι για θέση στα play off.
Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών).
Κίτρινες: Μιριτέλο - Οντουμπάτζο, Μπράμπετς.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κάστανο, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Καρμόνα, Μουνάφο (90‘+1’ Βαλιέντε), Γκος (74’ Αλάγκμπε), Ζουγλής (75’ Σίτο), Κρέσπι (90’+1’ Χριστόπουλος), Καλτσάς, Μιριτέλο (83’ Μάντζης).
ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Πάρδο (83’ Ρουπ), Εμβοντό (67’ Σαβέριο), Ζαμόρα (53’ Τζούρασεκ), Σουλεϊμάνοφ, Μοντόγια (83’ Φεράρι), Παναγίδης (46’ Μενέντες), Μορόν.