Τρίποντο «ανάσας» με Γερεμέγεφ

*ΠΕΤΥΧΕ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΣΤΟΝ ΒΟΛΟ ΜΕ 3-0

Δημοσίευση: 21 Δεκ 2023 10:20

Με μεγάλο (κι απρόσμενο) πρωταγωνιστή τον Αλεξάντερ Γερεμέγεφ, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 62ο λεπτό και μέσα σε δέκα λεπτά άλλαξε όλη τη μοίρα του αγώνα σκοράροντας δύο φορές (64’, 72’), ο Παναθηναϊκός πήρε ένα πολύ σημαντικό διπλό στο «Πανθεσσαλικό» επικρατώντας του Βόλου με 3-0 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Super League, έβαλε τέλος στο σερί των δύο ηττών που μετρούσε σε Ευρώπη και πρωτάθλημα από Μακάμπι Χάιφα και Ατρόμητο και πάτησε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας έναν αγώνα περισσότερο. Οι «πράσινοι» τα βρήκαν... σκούρα για μία ώρα αγώνα απ’ τον Βόλο, όμως η οξυδέρκεια του Ιωαννίδη στην ασίστ του 1-0, η εντυπωσιακή εκτελεστική δεινότητα του Γερεμέγεφ (4 γκολ σε 3 παιχνίδια) και η βοήθεια που πήρε ο Παναθηναϊκός απ’ τις αλλαγές που έκανε, του έδωσαν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο. Ο Αράο με κεφαλιά σημείωσε το δεύτερο γκολ των «πράσινων» στο 66’.

Διαιτητής: Χρήστος Βεργέτης (Αρκαδίας)
Κίτρινες: 51’ Γκλάβτσιτς-33’ Μπερνάρ, 44’ Βιλένα
ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κόστιτς, Ασλανίδης, Καλογερόπουλος, Σιέλης (68’ Κορνέτ), Άλχο, Τσοκάνης (63’ λ.τρ. Μεταξάς), Γκλάβτσιτς, Κόμπα (67’ Ντέλετιτς), Μύγας (68’ Κίτσος), Γκαρσία, Μωραΐτης (74’ Μπερτόλιο).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Σένκεφελντ (82’ Γέντβαϊ), Αράο, Μλαντένοβιτς, Ρουμπέν (61’ Ζέκα), Βιλένα (82’ Τσόκαϊ), Παλάσιος, Μπερνάρ (74’ Κλεϊνχέισλερ), Μαντσίνι (62’ Γερεμέγεφ), Ιωαννίδης.
Ο ΜΑΛΤΣΙ «ΣΟΚΑΡΕ»
ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΑΡΗ
Με τον Φλοσάρντ Μάλτσι να αποδεικνύεται «χρυσή αλλαγή», η Λαμία κατάφερε να πάρει την ισοπαλία με σκορ 2-2 από τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης», σε αναμέτρηση για τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Ο Λορέν Μορόν (48’ πέναλτι, 74’) προσπάθησε μόνος του να δώσει τη νίκη στους Θεσσαλονικείς, αλλά πρώτα ο πρώην παίκτης της ΑΕΛ Ματίας Ακούνια (56’) κι εν συνεχεία ο 29χρονος Αλβανός επιθετικός χάρισαν στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων έναν πολύτιμο βαθμό στο σύλλογο από τη Φθιώτιδα.
Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)
Κίτρινες: Μοντόγια-Τζανδάρης, Σιμόν, Ακούνια, Παπαδόπουλος.
ΑΡΗΣ (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Νταρίντα (90’+2’ Τζούρασεκ), Εμβοντό (90’+3’ Βερστράτε), Πάρντο (46’ Ζαμόρα), Σουλεϊμάνοφ (90’ Κάρλσον), Μενέντες (67’ Ρουπ), Μορόν.
ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Αμαράλ, Σιμόν, Κορνέζος, Παπαδόπουλος, Τζανδάρης, Νούνιες (73’ Τόσιτς), Τσιλούλης (90’+1’ Τσούκαλος), Σλίβκα (85’ Σίντκλεϊ), Ακούνια (73’ Στάνκο), Καρλίτος (85’ Μάλτσι).
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
(15η αγωνιστική
*Άρης-Λαμία 2-2
(47’ πεν, 74’ Μορόν-57’ Ακούνια, 90’+5 Μάλτσι)
14. ΠΑΣ Γιάννινα 8
* Ο Ολυμπιακός μηδενίστηκε τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό και επιπλέον του επιβλήθηκε ποινή αφαίρεσης ενός (1) βαθμού από τον βαθμολογικό πίνακα της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου.