Νίκη του Φιλαθλητικού

*ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ ΜΕ 3-1 ΣΕΤ ΓΙΑ ΤΗ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Δημοσίευση: 22 Νοε 2023 11:06
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Φιλαθλητικού Λάρισας σημείωσε την τρίτη νίκη σε τρεις αγώνες στο πρωτάθλημα, επικρατώντας εντός έδρας στο κλειστό της Νεάπολης της ομάδας του Ολυμπιακού Βόλου με 3-1 σετ.

Εν όψει της συνέχειας του Πρωταθλήματος, ο αγώνας ήταν ιδιαίτερα σημαντικός από κάθε άποψη και η νίκη έχει ξεχωριστή σημασία.
1-0 (25-22), 1-1 (19-25), 2-1 (25-10) 3-1 (25-20).
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Πνάκας Πέτρος, Σαμαρα Σ.): Νικολοπούλου Χ., Ντουλμπέρη Β., Παπακωσταντίνου Δ., Μανδραβέλη Μ., Κάρμου Μ., Ζιώγα Σ., Ραζακιά Δ., Γιορεντσίδου Ν., Μαραβέγια Αλ., Ευστρατιάδη Σ., Κούλιου Μ., Πνακα Β., Παπανικολάου Ε., Ζιώγα Λ.

Σημαντική νiκη για τις γυναίκες του Φοiβου
Πολύ σημαντική νίκη σημείωσε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Α.Ο. Φοίβος με σκορ 3-2 σετ στη διαδικασία του τάι-μπρέικ (19-21), στο κλειστό γυμναστήριο της Ν. Ιωνίας Βόλου, απέναντι στην τοπική ομάδα της Νίκης, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Β’ εθνικής κατηγορίας γυναικών. Μία νίκη που έδωσε αυτοπεποίθηση και βαθμολογική ώθηση στη λαρισινή ομάδα.
Αποδείχθηκε και στο ματς ότι το συγκρότημα του Λευτέρη Γαλάνη αρέσκεται με τα δύσκολα, αφού κατάφερε να σημειώσει τη 2η νίκη εκτός έδρας σε 3 αγωνιστικές και μάλιστα με το περσινό αγαπημένο σκορ και νίκη στο τάι μπρέικ. Το ματς και η διακύμανση του σκορ ήταν ακατάλληλη για καρδιακούς και όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο είδαν πραγματικά ένα πολύ ωραίο ματς.
Η νίκη έχει μεγάλη αξία, αφού το γυναικείο τμήμα αναζητά καθημερινά και άλλο γήπεδο για να προπονηθεί.
Επόμενο ματς το τοπικό ντέρμπι την ερχόμενη Κυριακή 26/11, στις 19:00, στη Νεάπολη Φιλαθλητικός – Α.Ο. Φοίβος
ΦΟΙΒΟΣ (Γαλάνης): Δουμπαλά, Κουτσονίκου, Μπίλλη, Προβίδα, Μουχτή, Γουιγούη, Κελεσίδη, Γεωργατζιά, Κρανιά, Λαρισινού.
ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΝΕΑΝΙΔΕΣ
Ήττα με 0-3 γνώρισε από την ΑΕΛ για τις νεάνιδες του συλλόγου, στο γήπεδο του 1ο Γυμνασίου, σε ένα ματς που η ομάδα στο 1ο σετ δεν πάλεψε καθόλου, ενώ διεκδίκησε τα άλλα δύο, τα οποία χάθηκαν σε λεπτομέρειες.
Τα κορίτσια, αν και σχεδόν όλα είναι παγκορασίδες, ουσιαστικά αγωνίζονται σε όλα τα ματς εκτός έδρας, αφού και γήπεδο δεν έχουν πλέον να προπονηθούν, αλλά ούτε και έδρα αγώνων.
ΦΟΙΒΟΣ (Γαλάνης): Προβίδα, Θανασιά, Κατσικανή, Φιλιππίδη, Ρουμπιέ, Φαρασλή, Λαρισινού, Κουκουράβα, Πλίτση.