Σημαντικές επιτυχίες κατέγραψε ο Α.Σ. Λεωνίδας

ΣΤΟ 2ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ ITF

Δημοσίευση: 04 Νοε 2023 11:20

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το 2ο Πανελλήνιο Κύπελλο Ταεκβοντό ITF στο Περιστέρι στην Αθήνα. Ο Α.Σ. Λεωνίδας πήρε μέρος με 9 αθλητές και έναν αθλητή σε αγώνες εμπειρίας. Συνολικά κατέκτησε 5 μετάλλια, ήτοι 3 αργυρά και 2 χάλκινα.

Αναλυτικά:
ΑΡΓΥΡΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ
Μπαλγκουράνου Θεοφανία 2η θέση στην κατηγορία γυναικών -52 κιλά.
Παπαμαργαρίτης Δημήτρης 2η θέση στην κατηγορία ανδρών +92 κιλά.
Γκανίδης Δημήτρης 2η θέση στην κατηγορία Παμπαίδων 2011-2012 + 60 κιλά.
ΧΑΛΚΙΝΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ
Κοτούμπα Γεωργία 3η θέση στην κατηγορία γυναικών -67 κιλά.
Βελισσαρόπουλος Γεώργιος 3η θέση στην κατηγορία ανδρών -78 κιλά.
ΑΓΩΝΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ
Γκανίδης Βάιος χρυσό μετάλλιο σε αγώνες εμπειρίας στην κατηγορία τζούνιορ. Πήραν μέρος ακόμη οι αθλητές Καραμαρίας Στυλιανός, Παπακώστας Βασίλης, Χαραλαμπίδου Στεφανία - Ραφαηλία, και Δεμεσκής Αντώνης, αποκομίζοντας πολύτιμες εμπειρίες για τους επόμενους αγώνες.
ΑΓΩΝΕΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ
Τρεις αθλητές του συλλόγου προκρίθηκαν στην εθνική ομάδα για το διεθνές τουρνουά στη Φιλιππούπολη της Βουλγαρίας αυτόν τον μήνα. Πρόκειται για τις Μπαλγκουράνου Θεοφανία και Κοτούμπα Γεωργία και τον Γκανίδη Δημήτρη που θα εκπροσωπήσουν τον Σύλλογο με τα χρώματα της Εθνικής Ελλάδας.
ΑΛΛΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ
Ο Α.Σ. Λεωνίδας θα συμμετάσχει επίσης στις παρακάτω διοργανώσεις μέχρι τον Δεκέμβριο:
- Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ταεκβοντό ITF Παίδων –Κορασίδων, Παμπαίδων -Παγκορασίδων στις Σέρρες στις 17, 18 και 19 Νοεμβρίου.
- Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κικ Μπόξινγκ στην Πορτογαλία από 17 έως 26 Νοεμβρίου με την Κοτούμπα Γεωργία και τον Βελισσαρόπουλο Γεώργιο, τους οποίους θα συνοδεύσει ο προπονητής Κοτούμπας Ιωάννης.
- Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κικ Μπόξινγκ στο Ηράκλειο Κρήτης από 14 έως 17 Δεκεμβρίου.