Θρίλερ στην Ελασσόνα

Ο Γ.Σ. ΑΜΠΕΛΩΝΑ ΝΙΚΗΣΕ ΤΗΝ ΟΜΩΝΥΜΗ ΟΜΑΔΑ ΜΕ 74-73 ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΕΣΚΑΘ

Δημοσίευση: 31 Οκτ 2023 11:30

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι στην Ελασσόνα ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και τον Γ.Σ. Αμπελώνα για την 3η αγωνιστική του Πρωταθλήματος μπάσκετ της Α1 ΕΣΚΑΘ, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τελικά τη νίκη με 74-73 στην παράταση (68-68 κ.α.). Αν και οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο είχαν ένα προβάδισμα ασφαλείας (43-27, στο 20’), στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό του αγώνα άλλαξε, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σταδιακά τη διαφορά. Έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση (68-68, στο 40’), στην οποία ο Γ.Σ. Αμπελώνα πήρε τη νίκη με 74-73.

Δεκάλεπτα: 14-25, 27-43, 46-51, 68-68 κ.α., 73-74 παρ.
Διαιτητές: Πράττος-Δότα.
Γ.Σ.Ε. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ (Ποντίκας): Τζήκας Β., Γιώτσας, Δημόπουλος, Τζήκας Κ., Κατσαρές 27 (3), Κατσαδούρος Ν. 15 (3), Κατσαδούρος Κ. 10 (1), Παναγιώτου 4, Λιάπης 9, Τηλέμης 8, Μπούσιας, Φλώρος.
Γ.Σ. ΑΜΠΕΛΩΝΑ (Γιαννόπουλος): Καραδήμας 18 (2), Μπεκιάρης, Γιώτης 8, Καρπούζας 10 (2), Φιλιππόπουλος 8, Παλάσκας 5 (1), Γαζέτας, Χασιώτης 8 (2), Βλησσαρούλης 5, Πασχάλης 12 (1).

ΝΙΚΗΣΕ Ο Ν. ΚΕΡΑΥΝΟΣ
Επιστροφή τις νίκες για τον Ν. Κεραυνό, ο οποίος επικράτησε της Ανάληψης με 63-54. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, άνοιξαν την «ψαλίδα» στο σκορ και έφτασαν δίκαια στη νίκη.
Δεκάλεπτα: 14-13, 24-22, 46-32, 63-54.
Διαιτητές: Γερακίνης-Πετρίδης.
ΝΕΟΣ ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Πάκας): Mπίλιος, Αντωνόπουλος 4 (1), Πάσχος 15 (2), Μπόρσης 19, Πολυχρονιάδης 6 (1), Σχοινάς, Μάνος 10 (1), Τσιούμας, Τζαλαβάρας 6, Τσουκαλέλης, Μπούρμπος 2, Νούσιος 1.
ΑΝΑΛΗΨΗ (Καραγιώργος): Μπαμπούρης, Ταστεμίρογλου 3, Ευαγγελινός 18 (2), Τρασάς 4, Σαλεπτσής 6, Παπανικολάου 2, Τζιώρτζος 2, Αβελάς 3 (1), Σιρολιάνης 4, Κωστόπουλος, Ζάχος, Χαϊμαντάς.

ΗΤΤΗΘΗΚΕ Ο ΝΕΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Σε ήττα με 73-64 υποχρεώθηκε στον Βόλο από την πρωτοπόρο Ανόρθωση ο ΝΕΣ Λάρισας.
Όλα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα, όπου η αστοχία και τα λάθη των παικτών της λαρισινής ομάδας, σε συνδυασμό με την εμπειρία των αντιπάλων, έγειραν την πλάστιγγα προς την πλευρά των γηπεδούχων.
Δεκάλεπτα: 23-17, 38-34, 62-51, 73-64.
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Αβραμίδου.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Καπουρνιώτης): Καραγιώργος, Ίλτσογλου, Γκουντόπουλος 14 (1), Παλαιοπάνος, Ζησόπουλος, Μπόγδανος 18 (1), Αγριγιάννης, Σταθούρος 2, Σιμάκης 23 (2), Σιμώτας, Τασούδης, Παρασκευάς 16.
ΝΕΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Θεοδωρόπουλος-Κόμματος): Σπανός 22 (5), Μπότης, Μπαμούκας 2, Γκουγκουτούλης 2, Κονδυλόπουλος 6 (1), Τριανταφυλλίδης, Τουρναβίτης, Γκούλιος 15 (2), Παυλίδης 1, Γκαμπέτας 16 (4).

Πολυαθλητικό-Ίωνας 74-58
Αγριά BC-Δαναοί 73-45
Ν. Κεραυνός-Ανάληψη 63-54
Ανόρθωση-ΝΕΣ Λάρισας 73-64