Η Μακάμπι νίκησε τη Φενέρμπαχτσε 82-78

*ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΤΟΥ «NICK GALIS INTERNATIONAL TOURNAMENT»

Δημοσίευση: 16 Σεπ 2023 14:00

Ανώτερη η Μακάμπι Τελ Αβίβ, νίκησε 82-78 τη Φενέρμπαχτσε, στο παιχνίδι που «άνοιξε την αυλαία» του «Nick Galis International Tournament», στο κλειστό της Καλλιθέας Ρόδου. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας ξεκίνησε πολύ πιο δυνατά στο ματς και είχε τον έλεγχο από το πρώτο δεκάλεπτο (20-26) χάρη στον Λορέντζο Μπράουν, που σημείωσε 7 πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Ισραήλ επιβεβαίωσε ότι ήταν σε καλύτερη κατάσταση, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα οκτώ πόντων (35-43), μολονότι στο 16’ η Φενέρμπαχτσε πέρασε προσωρινά μπροστά στο σκορ (30-31) με σουτ του Παπαγιάννη. Σε διψήφιο νούμερο έφτασε η διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (54-43), όμως, με πρωταγωνιστή τον Ουίλμπεκιν, η «Φενέρ» κατόρθωσε να μειώσει σε 60-68, με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 61-70. Με ένα μικρό σερί 4-0 η Φενέρμπαχτσε πλησίασε στο -5 στο ξεκίνημα του τελευταίου και κρίσιμου δεκαλέπτου, ενώ το καλάθι του Μαντάρ έφερε την τουρκική ομάδα σε απόσταση ενός σουτ κάτι λιγότερο από δύο λεπτά πριν το φινάλε (80-77). Όμως, η Μακάμπι άντεξε και έφτασε στη νίκη με 82-78. Για τους νικητές, 16 πόντους είχε ο Γουέιντ Μπόλντουιν, ενώ από 10 είχαν οι Λορέντζο Μπράουν και Αντόνιους Κλίβλαντ.
Tα δεκάλεπτα: 20-26, 35-43, 61-70, 78-82.
*Σήμερα ρίχνεται στη μάχη και ο Παναθηναϊκός, όπου θα κοντραριστεί με τη Φενέρμπαχτσε (17:00, ACTION 24).