Αντίπαλος της ΑΕΛ ο Τηλυκράτης

*ΣΤΗΝ 4η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΠΕΡΝΑ ΑΝΕΥ ΑΓΩΝΑ ΣΤΟΥΣ «16» *ΔΙΕΚΟΠΗ ΛΟΓΩ ΕΠΕΙΣΟΔΙΩΝ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ

Δημοσίευση: 14 Σεπ 2023 12:25

Η ΑΕΛ στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τον Τηλυκράτη, ο οποίος χθες κέρδισε τον Α.Ο. Χανιώτη με 1-0, χάρη σε γκολ που πέτυχε για λογαριασμό της ομάδας από τη Λευκάδα, ο Νικηφορόπουλος στο 90ό λεπτό.

Ο αγώνας θα είναι νοκ άουτ και σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, θα ακολουθήσει παράταση, ενώ αν χρειαστεί οι δύο ομάδες θα παίξουν την πρόκριση στα πέναλτι. Η ΑΕΛ, αν νικήσει την ομάδα της Λευκάδας, θα περάσει στην 5η φάση, όπου εκεί περνάει πάλι στην επόμενη φάση στους «16» άνευ αγώνα. ΑΕΚ, Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ και Άρης θα πάρουν μέρος στο Κύπελλο από την 6η φάση (31/10 - 02/11), από την οποία οι αγώνες θα είναι διπλοί μέχρι και την ημιτελική φάση. Τέλος, για τον τελικό αγώνα προβλέπεται να είναι μόνος με ημερομηνία διεξαγωγής της 18η Μαΐου 2024.
ΔΙΕΚΟΠΗ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΣΤΗΝ ΚΟΜΟΤΗΝΗ
Τα επεισόδια στον αγώνα του Πανθρακικού με τον Εθνικό στην Κομοτηνή, που οδήγησαν στην οριστική διακοπή του αγώνα, «σημάδεψαν» το πρώτο σκέλος της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.
Στο 43ο λεπτό του αγώνα (με το σκορ στο 1-0 υπέρ της πειραιώτικης ομάδας απ’ το γκολ του Αντωνίου στο 29’) υπήρξε σύρραξη των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, έπειτα από ένα δυνατό μαρκάρισμα εκτός φάσης του Ζωγραφάκη του Εθνικού με την εμπλοκή κι ανθρώπων από τους πάγκους του Πανθρακικού και του Εθνικού.
Από τα επεισόδια κι από τις συμπλοκές έπεσε στον αγωνιστικό χώρο ο ποδοσφαιριστής του Εθνικού Σπύρος Γεωργούσης, με αποτέλεσμα να του προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες και να διακομισθεί στο νοσοκομείο για εξετάσεις. Ο διαιτητής του αγώνα έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για να ηρεμήσουν τα πνεύματα, όμως η ομάδα του Εθνικού αρνήθηκε να βγει μετά από λίγο στον αγωνιστικό χώρο, καταγγέλλοντας πως παράγοντας του Πανθρακικού χτύπησε τον Γεωργούση.
Ο Εθνικός μάλιστα εξέδωσε και σχετική ανακοίνωση, διευκρινίζοντας πως λόγω των όσων συνέβησαν στο 43’ δεν θα συνέχιζε τον αγώνα και πως η αποστολή της ομάδας θα αναχωρήσει για την Αλεξανδρούπολη, προκειμένου να επιστρέψει στη βάση της.
«Ο αγώνας Κυπέλλου Πανθρακικός - Εθνικός διακόπηκε στο 43’ αφού εκείνη την ώρα παράγοντας των γηπεδούχων εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο και βιοπράγησε στον ποδοσφαιριστή μας Γεωργούση, το σκορ εκείνη την ώρα ήταν 0-1 υπέρ της ομάδας μας. Η αποστολή μας θα αποχωρήσει σε λίγο για την Αλεξανδρούπολη, οπού και θα επιστρέψει αεροπορικώς στη βάση της», ανέφερε η ανακοίνωση του Εθνικού και πλέον η τύχη του αγώνα θα κριθεί στις δικαστικές αίθουσες.
Στα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχώρισε η εκτός έδρας νίκη του Λεβαδειακού επί της Ηλιούπολης με 2-1 στην παράταση, χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Γιώργου Νίκα στο 117’, ενώ η Καλλιθέα έκανε επίδειξη δύναμης στη Νίκαια, νικώντας τον Ιωνικό με 3-0 με τα γκολ των Λουκίνα (14’, 60’) και Ματίγια (19’).
Ο Αχαρναϊκός απέκλεισε την Παναχαϊκή στα πέναλτι (3-2) στη μίνι-έκπληξη της 3ης φάσης, ενώ με εμφατικό τρόπο (4-0) προκρίθηκε και το Αιγάλεω κόντρα στον Μακεδονικό. Το δε παιχνίδι ανάμεσα στην Κοζάνη και τον Ηρακλή αναβλήθηκε τρεις ώρες πριν από τη σέντρα λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου και θα επανοριστεί τις επόμενες ημέρες από την ΕΠΟ.
Ιωνικός - Καλλιθέα 0-3
Πανθρακικός - Εθνικός 0-1 διακοπή στο 43ο λεπτό για επεισόδια στον αγωνιστικό χώρο.
Κοζάνη - Π.Ο.Τ. Ηρακλής αναβολή
ΚΥΡΙΑΚΗ 17 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ
16:00 Χάνια - Απόλλων Πόντου
16:00 Αιολικός - Αναγέννηση Καρδίτσας
ΤΕΤΑΡΤΗ 20 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ
16:00 Ζάκυνθος - Νίκη Βόλου
Άνευ αγώνα περνάνε οι: Καμπανιακός, Διαγόρας Ρόδου, Μικρασιατικός, Πιερικός, Αλμωπός Αριδαίας, Καλαμάτα, ΑΕΛ.