Η Τσαούσι έγραψε ιστορία…

Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΛΑΡΙΣΑΙΑ ΚΟΛΥΒΗΤΡΙΑ ΠΟΥ ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΟ ΒΑΘΡΟ ΜΕ ΔΥΟ ΧΡΥΣΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Δημοσίευση: 19 Ιουλ 2023 11:20

Η Δανάη Τσαούσι του Ποσειδώνα Λάρισας έγραψε ιστορία για τη λαρισινή κολύμβηση, καθώς στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αγωνιστικών Κατηγοριών 2023 που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ ανέβηκε τρεις (3) φορές στο βάθρο του πρωταθλήματος, κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια (200 μ. και 400 μ. μικτή ατομική) και ένα αργυρό (200 μ. ελεύθερο) στην κατηγορία Παγκορασίδων Α.

Τα μετάλλια αυτά είναι και τα μοναδικά που κατέκτησε ομάδα από την πόλη της Λάρισας.
Αξιοθαύμαστες ήταν, επίσης, και οι εμφανίσεις των αθλητριών Λιάκου Έλλη και Λιάκου Ζωής, οι οποίες πρωτοστάτησαν στους τελικούς των αγωνισμάτων τους και συγκεκριμένα η Λιάκου Έλλη: 5η θέση (400 μ. Μ.Α.), 8η θέση (200 μ. Μ.Α.) και 9η θέση (1.500 μ. ελεύθερο) στην κατηγορία των Νεανίδων και η Λιάκου Ζωή: 11η θέση (1.500 μ. ελεύθερο), 16η θέση (800 μ. ελεύθερο) και 19η θέση (400 μ. ελεύθερο) στην κατηγορία Παγκορασίδων Α.
Οι αθλήτριες της αγωνιστικής ομάδας υπό την καθοδήγηση του προπονητή τους Ζήση Οικονόμου έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό.