Η Μ. ΓΕΑ κυπελλούχος Ελλάδος

ΚΕΡΔΙΣΕ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΤΗΣ ΠΟΛΕΜΙΚΗΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ ΤΗΝ 110 Π.Μ. ΜΕ 57-49

Δημοσίευση: 10 Ιουν 2023 11:30

Φωτ. Αλέξανδρος Παπαγεωργίου
Κυπελλούχος Ελλάδος αναδείχθηκε χθες η ομάδα μπάσκετ της Μ. ΓΕΑ, κερδίζοντας στον τελικό καλαθοσφαίρισης (μπάσκετ) της Πολεμικής Αεροπορίας την αντίστοιχη ομάδα της 110 Π.Μ., με σκορ 57-49.

Το παιχνίδι διεξήχθη στο κλειστό του Αλκαζάρ μέσα σε αθλητικά πλαίσια και παρουσίασε μεγάλο ενδιαφέρον από το ξεκίνημα, ενώ έγιναν …μάχες σώμα με σώμα κάτω από τα καλάθια. Η 110 Π.Μ. είχε ένα εκρηκτικό ξεκίνημα και προηγήθηκε με 11-1, αλλά ο αντίπαλός της συνήλθε γρήγορα και κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο, 14-18.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο αρχικά η 110 Π.Μ. μείωσε σε 20-21, αλλά η Μ. ΓΕΑ, με σουτ τριών πόντων, καλή άμυνα και κερδισμένη σε αρκετές μονομαχίες κάτω από τα καλάθια, προηγήθηκε με 22-30 (18’) και 25-39 (ημίχρονο).
Στην επανάληψη οι παίκτες της 110 Π.Μ. προσπάθησαν φιλότιμα, όμως οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την διαφορά 27-48 (30’) και επικράτησαν τελικά με σκορ 49-57.
Άγγιξε το άριστα η διαιτησία των κ.κ. Άγγελου, Λιότσιου (Βορειοδυτικής Ελλάδος), Βασίλη Ντάνου (Αν. Στερεάς-Εύβοιας) και Γιάννη Μαραμή (Κ.Δ. Θεσσαλίας)
Τα δεκάλεπτα: 14-18, 23-39, 34-54, 49-57.

110 Π.Μ. (Αθ.Αμδίτης, Γιώργος Εγγλέζος): Κρητικός 10(1), Ήλου, Μπιζιάκης 13 (1), Χαντζαρίδης, Αρετόπουλος 10, Τόλιας, Χασιώτης 5(1), Μητρούσιας, Σοφιαζίδης 2, Κοτσώνας 9(1)
Μ. ΓΕΑ (Στ.Δουνδουλάκης, Κων.Γεωργιάδης): Μανώλης 2, Νιφόρας 18(1), Παπαρίζος 5(1),
Κύριος, Δούκας 16(1), Γούναρης, Σαρρής 3, Γιαννόπουλος, Αποστολόπουλος 1, Μερκούρης 12(4)

Τις απονομές έκανε ο Λαρισαίος Ταξίαρχος(Δ) Δημήτρης Ζαχαρούλης, διευθυντής Β3 του ΓΕΑ