«Χ»ορταστικό θέαμα

*ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΔΙΑΓΟΡΑ-ΠΟΤ ΗΡΑΚΛΗ (2-2)

Δημοσίευση: 16 Μαϊ 2023 8:49

Σε ένα δραματικό ματς, με τέσσερα γκολ, δύο αποβολές και ένα χαμένο πέναλτι, Διαγόρας και Ηρακλής ήρθαν ισόπαλοι 2-2 στη Ρόδο, στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 25η αγωνιστική στον Α’ Όμιλο της Super League 2. Οι γηπεδούχοι έμειναν από το 39’ με δέκα παίκτες, λόγω

αποβολής του Γιανναράκη, και δύο λεπτά αργότερα ο Γιουμπιτάνα άνοιξε το σκορ για τον «Γηραιό». Ο Μανιάς ισοφάρισε με πέναλτι στο 65’, αλλά οι Θεσσαλονικείς ξαναπήραν προβάδισμα στο 76’ με τον Άλεξιτς. Η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε μετά την αποβολή του Κωστούλα στο 77’, ο Διαγόρας (ο οποίος χρειάζεται βαθμούς για να διασφαλίσει την παραμονή του στην κατηγορία) πίεσε και κέρδισε νέο πέναλτι στο 86’, όμως αυτήν τη φορά ο Μανιάς νικήθηκε από τον Βελλίδη. Ένα λεπτό αργότερα, όμως, ο έμπειρος επιθετικός πήρε το... αίμα του πίσω, διαμορφώνοντας με κεφαλιά το τελικό 2-2.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2 έχουν ως εξής:
15. Απόλλων Λάρισας    4-24 αγ.
* Αφαιρείται ένας (-1) βαθμός από τη Νίκη Βόλου με απόφαση του Μονομελούς Πειθαρχικού Οργάνου για τον αγώνα της με την Α.Ε. Λάρισα, στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για τη 18η αγωνιστική.
* Αφαιρούνται προσωρινά τρεις (3) βαθμοί από την ΠΑΕ Αναγέννηση Καρδίτσας κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ.
Ανακοινώθηκε το πρόγραμμα για την 26η αγωνιστική της Super League 2.