Νίκες για ΠΑΟΚ Β’ και Θεσπρωτό

Δημοσίευση: 05 Μαϊ 2023 11:24

Αν και βρέθηκε να χάνει μόλις στο 4ο λεπτό, από γκολ του Τζιώρα, ο ΠΑΟΚ Β’ έκανε την ανατροπή και επικράτησε 3-1 της Νίκης Βόλου στη Θεσσαλονίκη, για την 23η αγωνιστική του Α’ Ομίλου της Super League 2. Ο Δαρέλας ισοφάρισε στο 35’ με πέναλτι και στο τελευταίο δεκάλεπτο ο

«Δικέφαλος του βορρά» ολοκλήρωσε την ανατροπή με τα τέρματα των Σπυράκου (84’) και Πανίδη (90+3’) και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της κατάταξης, ισόβαθμος με τον τέταρτο Ηρακλή. Ο Παναθηναϊκός Β’ προηγήθηκε στη Βέροια με τον Αθανασακόπουλο (47’), αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 1-1 στις καθυστερήσεις με τον Κατσούκη και πήραν έναν βαθμό. Ανατροπή στην... ανατροπή πέτυχε ο Θεσπρωτός στη Ρόδο, όπου νίκησε 3-2 τον Διαγόρα και αναπτέρωσε τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία. Η ομάδα της Ηγουμενίτσας άνοιξε το σκορ, οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με δύο γκολ και προηγήθηκαν 2-1, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Χουάν Ραμόν Ρότσα έφεραν ξανά «τούμπα» το ματς και πήραν το «τρίποντο», με σκόρερ του «χρυσού» γκολ τον Βασιλάκη στο 87’.
Διαγόρας-Θεσπρωτός    2-3
Ηρακλής Λάρισας-Απόλλων Λάρισας    3-0 ά.α.
ΣΗΜΕΡΑ 5/5
Ηρακλής-Αναγέννηση Καρδίτσας (15:15 / ΕΡΤ3): Μελτζανίδης (Ημαθίας), Ζήρδας (Δράμας), Χρυσέλης (Ξάνθης),
ΑΥΡΙΟ
Πανσερραϊκός-Απόλλων Πόντου (13:45/ΕΡΤ3): Γιουματζίδης (Πέλλας), Ψύλλος (Λέσβου), Δανδανόπουλος (Ξάνθης)
ΔΕΥΤΕΡΑ 8/5
Παναθηναϊκός Β’-ΑΕΛ (15:15 / ΕΡΤ3): Φίτσας (Πρέβεζας/Λευκάδας), Φραγκιαδάκης (Λασιθίου), Δετση (Δωδεκανήσου)
Θεσπρωτός-Ηρακλής Λάρισας (14:45): Μπακογιάννης (Αθηνών), Νικολάου, Μαραθωνίτης (Αθηνών)
Αλμωπός Αριδαίας-Διαγόρας (14:45): Τακίδης (Κιλκίς), Αναστασιάδης (Σερρών), Καραγιάννης (Θράκης)
Μακεδονικός-Βέροια ΝΠΣ (14:45): Τσιάρας (Καβάλας), Σακάλογλου (Καβάλας), Καρασαββαϊδης (Καβάλας)
ΡΕΠΟ: Νίκη Βόλου