Δεν ξε(Χ)ώρισε κανείς …για τον τελικό

Π.Ο.Ε. ΚΑΙ ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ ΑΝΑΔΕΙΧΘΗΚΑΝ ΙΣΟΠΑΛΟΙ ΜΕ 1-1 ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ

Δημοσίευση: 20 Απρ 2023 12:02

ΕΛΑΣΣΟΝΑ (Γραφείο «Ε») Του Γιάννη Μουκίδη
Μετά από έναν δυνατό αγώνα, που παρακολούθησαν πολλοί φίλαθλοι στο γήπεδο της Ελασσόνας,

ο Π.Ο. Ελασσόνας αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Αχιλλέα Φαρσάλων με 1-1, στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου της Ε.Π.Σ.Λ. Στον επαναληπτικό δεύτερο ημιτελικό των Φαρσάλων οι δύο «μονομάχοι» καλούνται να «λύσουν τις διαφορές» τους, για να «ξεκαθαρίσει» το «τοπίο» για τον φιναλίστ του μεγάλου τελικού.
Οι γηπεδούχοι, που διατήρησαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, παρουσιάστηκαν «ορεξάτοι», έχασαν πολλές ευκαιρίες για γκολ (…για ακόμα έναν αγώνα, άτυχοι και άστοχοι), και …δεν εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική υπεροχή τους, μετά την αποβολή (…με δύο κίτρινες κάρτες) του Τσατσελάρι. Οι φιλοξενούμενοι που εμφανίστηκαν με ενισχυμένη αμυντική διάταξη, έδειξαν καλά «διαβασμένοι» σε ένα κρίσιμο ματς.
ΦΑΣΕΙΣ - ΓΚΟΛ
9’: Συνεργασία των παικτών του Π.Ο.Ε., η μπάλα στα πόδια του Μουλτσιά που σουτάρει από καλή θέση, με την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι του Σταυράκη.
22’: Σουτ του Κωστούλα φεύγει άουτ.
24’: Νέα συνεργασία των γηπεδούχων, και από καλή θέση ο Μουλτσιάς στέλνει την μπάλα …ψηλά άουτ.
31’: Νέα ευκαιρία για τον Π.Ο.Ε., όταν το σουτ από καλή θέση του Κωστούλα αποκρούεται σωτήρια από τον γκολκίπερ Σταυράκη.
40’: Ο Τσατσελάρι των φιλοξενούμενων αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα (...κόκκινη) και αποβάλλεται από τον αγώνα.
46’: Μακρινό σουτ του Περτζιόνι φεύγει μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι του Σταυράκη.
47’: Αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, με τη μακρινή μπαλιά του Μακρή από τα αριστερά να βρίσκει στα δεξιά τον Παπακωνσταντίνου, που με σουτ γράφει το 0-1, μέσα σε πανηγυρισμούς.
52’: Πιέζουν οι γηπεδούχοι και φροντίζουν γρήγορα για την ισοφάριση, αφού το ωραίο σουτ του Μουλτσιά βρίσκει τα δίχτυα της εστίας των φιλοξενούμενων.
70’: Ωραίο σουτ του Καραγκούνη από καλή θέση βρίσκει έτοιμο τον Σταυράκη, που μπλοκάρει.
90’: Συνεργασία Καραγκούνη – Ιγγλέζου …δεν «καρποφορεί», αφού το σουτ του τελευταίου υποχρεώνει τον Σταυράκη να αποκρούσει σε κόρνερ.
Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι κ. Αντωνίου, Δεδικούσης, Νάκας
Π.Ο. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ (Νίκος Φώλλας): Γούπος, Κακάμης, Νταμπώσης, Λαγός, Περτζιόνι, Κοντοθανάσης, Γκαμπέτας, Κυρίτσης Αθ. (46’ Ιγγλέζος), Κωστούλας (67’ Κούκος, Καραγκούνης, Μουλτσιάς.
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Σταυράκης, Καραμπούζης, Κουρτεσιώτης, Κούλπας, Χατζηλιάδης, Λάιος, Καραλούλης (64’ Γκαραλιάκος), Τσατσελάρι, Ματούλας (46’ Αετόπουλος), Μακρής (90+3’ Κρικώνης), Παπακωνσταντίνου (λ.τ. 62’ Πασσιάς).