Νέα νίκη των γυναικών της ΕΑΛ

Δημοσίευση: 07 Μαρ 2023 11:45

Η ομάδα γυναικών της ΕΑΛ πέρασε νικηφόρα από την Αλεξανδρούπολη καθώς κέρδισε την τοπική Νίκη στην Αλεξανδρούπολη, με 3-2 σετ (25-22, 22-25, 26-24,16-25,11-15).

ΕΑΛ (Παπαδόπουλος Αντώνης) Παπαστεργίου Πηνελόπη, Μαργαριτοπούλου Μαρία, Καβριγιάννη Ρούλα, Δικαστοπούλου Νεφέλη, Αλβίζου Αποστολία, Παπακώστα Βασιλική, Ευθυμιοπούλου Θεοδώρα (Λ), Μαργαριτοπούλου Δανάη, Μπρουσιάκη Θεοδώρα, Κυριζοπούλου Ιωάννα, Τσόνα Ηρώ, Σιώμου Τατάνα (Λ).
Από την άλλη ο Φιλαθλητικός υποχρεώθηκε σε νέα ήττα από τον ΑΣ Γιάννενα στο κλειστό της Νεάπολης με 3-0 σετ (16-25,11-25,7-25).

Π.Α.Σ. Γιάννινα - Μ.Α.Σ. Νέα Γενεά    2-3
(13-25, 25-15, 18-25, 25-15, 13-15) Ο.Π.Α.Θ. Περσέας - Π.Α.Σ. Ίκαρος Έδεσσας: 3-0

Ηττα γνώρισαν οι άνδρες

Σε αντίθεση με τις γυναίκες, την ήττα γνώρισαν οι άνδρες της ΕΑΛ στην Αλεξανδρούπολη από τον Εθνικό που έδειξε πως η ήττα της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στην ΑΣΑ Έβρου, ήταν μια κακή παρένθεση η οποία και έκλεισε, με τη νίκη κόντρα στη Λαρισινή ομάδα με 3-0 σετ.
Οι γηπεδούχοι, εκτός από έναν σημαντικό αντίπαλο, είχε να διαχειριστεί και τις δύο βασικές απουσίες του Καβαρατζή (που υπέστη θλάση) και του Κωνσταντινίδη (που νοσηλεύεται στο νοσοκομείο με πνευμονία). Οι νεαροί Κοντοστάθης και Γκοτσίδης αντίστοιχα, κλήθηκαν να καλύψουν αυτά τα κενά και το έκαναν με τεράστια επιτυχία, δείχνοντας πως το μέλλον τους ανήκει.
Το πρώτο σετ, ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά και να πιέζουν για να πάρουν κάποια διαφορά. Η είσοδος του Σουσουρίδη στο 22-17, έδωσε τις απαραίτητες ανάσες, με το τέλος του σετ να βρίσκει τον Εθνικό νικητή 25-18.
Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους, οι παίκτες του Γιώργου Ανδραβίζου θέλησαν από την αρχή να πάρουν μία απόσταση ασφαλείας στο δεύτερο σετ και το πέτυχαν και το 25-14, ήρθε φυσιολογικά.
Το τρίτο σετ ξεκίνησε με την ΕΑΛ να προηγείται με 4-5. Ωστόσο μετά το πρώτο time out η ομάδα του Έβρου ανασυγκροτήθηκε και δεν βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ (8-7, 9-7, 10-8, 19-14, 21-15, 22-16, 25-19).
-Τη νίκη αυτή οι παίκτες του Εθνικού, την αφιέρωσαν στον Αχιλλέα Κωνσταντινίδη, ο οποίος νοσηλεύεται με πνευμονία στο Νοσοκομείο.
-Πριν την έναρξη του αγώνα, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, για τα θύματα του τραγικού δυστυχήματος στα Τέμπη.