Απόκριες στο… +4 θα κάνει η ΑΕ Κιλελέρ

ΝΙΚΗΣΕ ΜΕ 4-0 ΤΟΝ ΔΑΜΑΣΙΑΚΟ ΚΑΙ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΗΚΕ ΤΟ ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ «ΣΤΡΑΒΟΠΑΤΗΜΑ» ΤΟΥ ΑΧΙΛΛΕΑ ΦΑΡΣΑΛΩΝ (0-0 ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΝΟΥΣ)

Δημοσίευση: 26 Φεβ 2023 11:00

Απόσταση 4 βαθμών από τον συνδιεκδικητή του φετινού τίτλου στην «DE-TOX-Α’ ΕΠΣΛ» Αχιλλέα Φαρσάλων απέκτησε η ΑΕ Κιλελέρ στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, μετά τα αποτελέσματα της χθεσινής 19ης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Η ομάδα του Κώστα Κατσάρα επιβλήθηκε με το ευρύ 4-0 του Δαμασιακού και εκμεταλλεύτηκε το εντός έδρας «στραβοπάτημα» του Αχιλλέα Φαρσάλων που «κόλλησε» στο 0-0 κόντρα στον Όλυμπο Γόννων (έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις). Από κει και πέρα και πιο συγκεκριμένα στη μάχη της παραμονής Παναγροτικός, Συκούριο, Πελασγιώτιδα και Μελισσοχώρι πέτυχαν σημαντικές νίκες.
*Στο γήπεδο Κιλελέρ η ομώνυμη ομάδα δεν δυσκολεύτηκε, όπως δείχνει και το τελικό 4-0, απέναντι στον Δαμασιακό, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση. Ο Αντωνίου μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε τον χορό των τερμάτων, ενώ στο 43’ ο Λέτσιος διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Στο 46’ ο Κουβελάς ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0, ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 65’ ο Αναγνώστης.

*Στα Φάρσαλα ο τοπικός Αχιλλέας έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη της κορυφής, καθώς δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση του Ολύμπου Γόννων (0-0). Οι γηπεδούχοι αν και πίεσαν και απείλησαν τον αντίπαλό τους δεν μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, ενώ στις καθυστερήσεις έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν τη νίκη όταν ο Κουρτεσιώτης έχασε πέναλτι στέλνοντας την μπάλα άουτ (το πέναλτι κέρδισε ο Φουρίκης).
*Πολύ μεγάλη νίκη σ’ ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι πέτυχε η Πελασγιώτιδα στο γήπεδο Μαυροβουνίου επί της ομώνυμης ομάδας με 4-3. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς στο 5ο λεπτό με τον Οσμάνι (0-1), για να ισοφαρίσει ο Φακίτσας (1-1) στο αμέσως επόμενο λεπτό. Οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή στο 48’ με τον Πράπα (2-1), ωστόσο στα επόμενα λεπτά ανέλαβε δράση ο Κουσιώρας ο οποίος στο 62’ με πέναλτι ισοφάρισε σε 2-2, ενώ στο 65’ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Πελασγιώτιδα, γράφοντας το 2-3. Το Μαυροβούνι απάντησε στο 68’ με τον Κακαζούκη που ισοφάρισε σε 3-3, αλλά τον τελευταίο λόγο τον είχε ο Δημητρόπουλος, ο οποίος στο 85’ διαμόρφωσε το τελικό 3-4 και χάρισε μία πολύ σημαντική νίκη στην ομάδα του.
*Επιστροφή στις νίκες για τον Φαλανιακό, ο οποίος πέρασε από το Μακρυχώρι με 3-1. Για τους γηπεδούχους ήταν ένας ακόμα τελικός, με τον Χριστοδουλόπουλο να γράφει το 1-0 μόλις στο 4ο λεπτό. Ο Τσιάκος ήταν ο παίκτης κλειδί για τους φιλοξενούμενους καθώς «χτύπησε» στο 24’ και στο 77’ φέρνοντας τα πάνω κάτω (1-2). Στο 87’ ο Κυρίτσης «κλείδωσε» τη νίκη των φιλοξενουμένων διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.
*Βαθμούς και γκολ μοιράστηκαν στην Τσαριτσάνη ο τοπικός Οικονόμος με τη Δήμητρα Γιάννουλης, οι οποίοι αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1.Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 34’ με τον Κουρούτσαλη, για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι στο 53’ με τον Τσούτσα.
*Σημαντική νίκη πέτυχε ο Παναγροτικός, ο οποίος επικράτησε στη Φαλάνη του τοπικού Σμόλικα με 1-0. Ο τεχνικός των φιλοξενουμένων Γιώργος Μάτος νίκησε την παλιά του ομάδα, με τον Σώκο να αναδεικνύεται «χρυσός» σκόρερ στο 15’.
*Τρεις ακόμη πολύτιμους βαθμούς πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Κίσσαβος Συκουρίου (τρίτη σερί νίκη), ο οποίος νίκησε τη Δόξα Βλαχογιαννίου με 1-0. Το παιχνίδι, που είχε σημαντικό βαθμολογικό ενδιαφέρον και για τις δύο ομάδες, κρίθηκε στο 50’ με τον Κώτσια να πετυχαίνει το νικητήριο τέρμα των γηπεδούχων (οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ιωαννίδη στο 90’).
*Τέλος στο Μελισσοχώρι, ο τοπικός Αστέρας δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον ουραγό Τύρναβο τον οποίο κέρδισε με 4-0 και πήρε πολύτιμη βαθμολογική ανάσα. Για τους νικητές σκόραραν οι Νικόλι (11’), Βασιλειάδης (51’), Καραμάνος (78’) και Χαρούλης (84’).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Β’ ΚΑΙ Γ’ ΕΠΣΛ
Σε εξ αναβολής αγώνες της Β’ και της Γ’ ΕΠΣΛ σημειώθηκαν χθες τα εξής αποτελέσματα:

*Η Ανάβρα αποχώρησε από το πρωτάθλημα.
*Με αστερίσκο (*) οι ομάδες που έχουν κάνει το ρεπό τους.

ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΤΩΝ ΣΚΟΡΕΡ

Έδαφος στον πίνακα των σκόρερ κέρδισαν Κουβελάς (ΑΕ Κιλελέρ) και Τσιάκος (Φαλανιακός) οι οποίοι βρήκαν χθες δίχτυα (ο δεύτερος δις) και έφτασαν στα 14 τέρματα, ένα μόλις λιγότερο από τον Χριστοδούλου του Παναγροτικού που βρίσκεται στην κορυφή. Αναλυτικά οι πρώτες θέσεις του πίνακα των σκόρερ της «DE-TOX»-Α’ ΕΠΣΛ μετά και τη διεξαγωγή της 19ης αγωνιστικής:
15 Γκολ: Χριστοδούλου (Κιλελέρ/Παναγροτικός)
14 γκολ: Κουβελάς (Κιλελέρ), Τσιάκος (Φαλανιακός)
13 γκολ: Κερμελίδης (Αχιλλέας Φ.)
10 γκολ: Μπλατσέρης (Αχιλλέας Φ.), Χασομέρης (Κιλελέρ)
9 γκολ: Αναγνώστης (Κιλελέρ).