Εγραψε Ιστορία ο Αλέξανδρος Γκιννής

*Με τη 2η θέση σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκι

Δημοσίευση: 20 Φεβ 2023 9:30

Ο πρώτος Έλληνας που κατακτά 2η θέση σε παγκόσμιο πρωτάθλημα σκι έγινε ο Αλέξανδρος Γκιννής.

Στις 4 Φεβρουαρίου ο γεννημένος στην Αθήνα, αλλά μεγαλωμένος σε Αυστρία και Ηνωμένες Πολιτείες, Αλέξανδρος Ιωάννης Γκιννής χάρισε στην Ελλάδα την πρώτη της σημαντική διάκριση σε αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου αλπικού σκι, κατακτώντας τη 2η θέση στον αγώνα τεχνικής κατάβασης στη διοργάνωση που διεξήχθη στο Σαμονί της Γαλλίας. Ο 28χρονος πρωταθλητής έγραψε χθες μία ακόμα χρυσή σελίδα στην ιστορία των ελληνικών χειμερινών αθλημάτων, καθώς στο πλαίσιο του παγκοσμίου πρωταθλήματος αλπικού σκι που διεξάγεται στην πόλη Κουρσεβέλ της Γαλλίας πήρε τη 2η θέση από τον Χένρικ Κριστόφερσεν. Ο Νορβηγός ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 1:39.50, ενώ ο Γκιννής με 1:40.10 ήταν δεύτερος και τρίτος ο Ιταλός Άλεξ Βινάτζερ σε 1:40.28. Ο Γκιννής, ο οποίος ήταν μέλος της ομάδας των ΗΠΑ μέχρι το 2018, έχει γεννηθεί στην Ελλάδα κι έφυγε σε ηλικία 12 ετών. Έγινε ο πρώτος που κατέκτησε 2η θέση σε Ολυμπιακό χειμερινό άθλημα/αγώνισμα στην ιστορία του ελληνικού αθλητισμού!