Τρίτη σερί νίκη του ΠΑΟ

ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟΝ ΝΠΣ ΒΟΛΟΥ ΜΕ 2-0

Δημοσίευση: 19 Φεβ 2023 15:20

Πραγματοποιώντας την καλύτερή του εμφάνιση στον δεύτερο γύρο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα του Βόλου με 2-0, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Super League, έφτασε στην τρίτη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα κι αποσπάστηκε ξανά με 4 βαθμούς απ’ την ΑΕΚ, η οποία έχει δύο αγώνες λιγότερους. Μετά από πάρα πολλές χαμένες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, οι «πράσινοι» κατέκτησαν το τρίποντο χάρη στα γκολ των Κουρμπέλη και Σπόραρ (πέναλτι), ενώ είχαν και δύο δοκάρια (ένα σε κάθε ημίχρονο) με τον Παλάσιο.

Ο Παναθηναϊκός διαμαρτυρήθηκε για χέρι του Άλχο στο γύρισμα του Μαντσίνι στο 1ο λεπτό κι έφτασε σε μία άνετη νίκη, μία εβδομάδα πριν από το μεγάλο ντέρμπι του επόμενου Σαββάτου (25/2) με τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης».
Διαιτητής: Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας).
Κίτρινες: Σι, Οζέγκοβιτς.
Αποβολές: 50’ Σι (δεύτερη κίτρινη).
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (64’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ (86’ Πούχατς), Ρουμπέν, Κουρμπέλης (75’ Τσέριν), Μαντσίνι (75 Βέρμπιτς), Μπερνάρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης (63’ Σπόραρ).
ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Σιέλης, Εσκοβάλ, Σι, Λούνα, Καρτάλης (46’ Οζέγκοβιτς), Τσιρίνος, Γκάκι (87’ Μεθκίδα), Πιρές (61’ Κάτσε), Κούτσιας (72’ Τσοκάνης).
*Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού είχε μία αλλαγή της τελευταίας στιγμής, καθώς ο Λάζλο Κλεϊνχέισλερ αισθάνθηκε ενοχλήσεις στην προθέρμανση και τη θέση του στο βασικό σχήμα πήρε ο Σεμπαστιάν Παλάσιος, ο οποίος έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι.