ΝΙΚΗΣΕ ΜΕ 2-0 ΣΤΟ ΛΟΝΔΡΕΖΙΚΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΗΝ ΑΡΣΕΝΑΛ – ΕΝΤΑΣΗ ΜΟΥΡΙΝΙΟ ΜΕ ΒΕΝΓΚΕΡ

Ξέφυγε στο +5 η Τσέλσι

Δημοσίευση: 06 Οκτ 2014 2:01 | Τελευταία ενημέρωση: 04 Σεπ 2015 18:01

Ολοταχώς προς την κατάκτηση του τίτλου, οδεύει η Τσέλσι του Ζοζέ Μουρίνιο. Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής για την πρέμιερ λιγκ, οι «μπλε» νίκησαν 2-0 την Αρσεναλ στο λονδρέζικο ντέρμπι και δείχνουν να μην έχουν αντίπαλο, εξαιρέσει της Μάντσεστερ Σίτι. Τα τέρματα της Τσέλσι, που παραμένει μόνη πρώτη στην βαθμολογία, πέτυχαν οι Αζάρ (28` πέναλτι) και Ντιέγκο Κόστα (78`).

Νωρίτερα, το γκολ του Ερικσεν στο 40ο λεπτό χάρισε στην Τότεναμ ένα σημαντικό τρίποντο, καθώς οι «πετεινοί» νίκησαν 1-0 την Σαουθάμπτον και βελτίωσαν την βαθμολογική τους θέση στην πρέμιερ λιγκ, σταματώντας παράλληλα το εντυπωσιακό σερί των «Αγίων».

Ακόμη, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, επικράτησε με 2-1 της Έβερτον. Η ομάδα του Λουίς Φαν Γκάαλ προηγήθηκε με τον Ντι Μαρία στο 27΄ και πήρε τη νίκη χάρη σε τέρμα του Φαλκάο στο 62΄, ενώ η Έβερτον είχε ισοφαρίσει με τον Νέισμιθ. Τα «ζαχαρωτά» έχασαν πέναλτι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Ντε Χέα, απέκρουσε την προσπάθεια του Μπέινς. Τέλος, η Γουέστ Χαμ δεν δυσκολεύθηκε να νικήσει την ουραγό ΚΠΡ με 2-0, ενώ τα αποτελέσματα και οι σκόρερ, έχουν ως εξής:

Χαλ-Κρίσταλ Πάλας 2-0 (60΄ Ντιαμέ, 89΄ Γέλαβιτς)

Λέστερ-Μπέρνλι 2-2 (33΄ Σλαπ, 40΄ Μαχρέζ - 39΄ Κάιτλι, 90+6΄ Γουάλας)

Λίβερπουλ-Γουέστ Μπρομ 2-1 (45΄ Λαλάνα, 61΄ Χέντερσον - 56΄ πεν. Μπεραχίνο)

Σάντερλαντ-Στόουκ 3-1 (4΄ Γουίκχαμ, 23΄, 79΄ Φλέτσερ - 15΄ Άνταμ)

Σουόνσι-Νιούκαστλ 2-2 (17΄ Μπονί, 50΄ Ράουτλετζ - 43΄, 75΄ Σισέ)

Άστον Βίλα-Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (82΄ Γ.Τουρέ, 88΄ Αγουέρο)

Μάντσεστερ Γ.-Έβερτον 2-1 (27΄ Ντι Μαρία, 62΄ Φαλκάο - 55΄ Νέισμιθ)

Τότεναμ-Σαουθάμπτον 1-0 (40` Ερικσεν)

Τσέλσι-Άρσεναλ 2-0 (28` πεν. Αζάρ, 78` Κόστα)

Γουέστ Χαμ-ΚΠΡ 2-0 (5` αυτ. Ονούχα, 59` Σακχό)