K-14

Τροπαιούχος στον Βόλο η ΑΕΛ

Η Κ-14 ΑΝΑΔΕΙΧΤΗΚΕ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΣΕ ΔΙΕΘΝΕΣ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΣ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΝ ΝΠΣ ΒΟΛΟ ΜΕ 2-1

Δημοσίευση: 08 Ιαν 2023 23:00

Με το κύπελλο του πρωταθλητή στις αποσκευές τους επέστρεψαν οι αθλητές της Κ-14 της ΑΕΛ που συμμετείχαν στο διεθνές παιδικό τουρνουά ποδοσφαίρου «Volos Soccer Cup» στον γειτονικό Βόλο.

Οι «βυσσινί», μετά από εντυπωσιακές εμφανίσεις καθ’ όλη τη διάρκεια της διοργάνωσης, προκρίθηκαν στον τελικό όπου επικράτησαν του ΝΠΣ Βόλου με 2-1. Στο τουρνουά που διήρκησε τρεις ημέρες (3-5 Ιανουαρίου) έλαβαν μέρος 40 περίπου ομάδες από Ελλάδα και Αλβανία στις ηλικιακές κατηγορίες Κ-10, Κ-12, Κ-14 και Κ-16. Η ΑΕΛ εκτός από την ηλικιακή κατηγορία Κ-14, στην οποία αναδείχτηκε πρωταθλήτρια, μετείχε και στις κατηγορίες Κ-12 με προπονητή τον Θανάση Κυριλλίδη και Κ-16 με προπονητή τον Κώστα Γούλα, ενώ επικεφαλής της «βυσσινί» αποστολής ήταν ο έφορος ποδοσφαίρου Πάρης Λουντρούδης.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ΑΕΛ στον τελικό της Κ-14 ήταν ο Τζάρτας που άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο (1-0) και παράλληλα πέτυχε το νικητήριο τέρμα (2-1) στην επανάληψη (ο ΝΠΣ Βόλος είχε ισοφαρίσει σε 1-1 στο ημίχρονο).
Ο τεχνικός της ΑΕΛ Κ-14 Γιάννης Βασιλείου είχε στη διάθεσή του τους Κωστόπουλο, Αγραφιώτη, Γελαντζόπουλο, Παλλίδη, Φετβατζή, Μπακογιάννη, Σφόρτσα, Βασιλείου, Αναγνώστου, Τσούμαρη, Τζάρτα, Τζίμα, Χρυσόπουλο, Σκρέκα, Πατσίκα και Τσιανάβα.
Τα συνολικά αποτελέσματα της ΑΕΛ Κ-14 κατά τη διάρκεια του διεθνούς τουρνουά έχουν ως εξής:
ΑΕΛ-Etien Academy FC    10-0
Άρης Θεσσαλονίκης-ΑΕΛ    0-6
ΑΕΛ-Αγία Άννα    2-0