Επικράτησε με 1-0, με γκολ-πέναλτι του Κωστούλα στο 86’

Δημοσίευση: 21 Νοε 2022 17:05

ΕΛΑΣΣΟΝΑ (Γραφείο «Ε»)
Του Γιάννη Μουκίδη
Δύσκολο «τρίποντο» για την ομάδα του Π.Ο. Ελασσόνας που «έγραψε» την πρώτη της νίκη στο φετινό Πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, επικρατώντας με 1-0 του ιδιαίτερα μαχητικού Μακεδονικού Φούφα.

Η νίκη κρίνεται δίκαιη για τον Π.Ο.Ε. που διατήρησε την υπεροχή σε μεγάλο διάστημα του αγώνα, έχασε ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ και που τελικά έκανε το 1-0, μόλις στο 86’, με πέναλτι που εκτέλεσε με επιτυχία ο Κωστούλας.
Αξίζει να σημειωθεί ότι, μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, καταγράφηκαν άσχημες εικόνες από αδικαιολόγητες συμπλοκές ποδοσφαιριστών (…και των δύο ομάδων), που με τη βοήθεια των ψυχραιμότερων δεν πήραν διαστάσεις, με τα πνεύματα να ηρεμούν και τις δύο ομάδες να αποχωρούν τελικά στα αποδυτήρια.

ΦΑΣΕΙΣ - ΓΚΟΛ
1’: «Με το καλημέρα», ωραίο πλασέ από ιδανική θέση του Κωστούλα και ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.
2’: Νέα κεφαλιά του Κωστούλα φεύγει άουτ.
11’: Ωραία πάσα του Ντουλάγκ βρίσκει τον Κωστούλα, που από καλή θέση σουτάρει αδύναμα και ο Δημητριάδης μπλοκάρει την μπάλα.
14’: Από τα αριστερά, δυνατό σουτ του Ματούλα φεύγει μόλις άουτ από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Μακεδονικού.
25’: Διαμαρτυρίες των Ελασσονιτών, ζητώντας από τον διαιτητή καταλογισμό πέναλτι, σε χέρι αμυντικού.
33’: Νέο σουτ του δραστήριου Κωστούλα υποχρεώνει τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων σε σωτήρια απόκρουση.
62’: Επικίνδυνη σέντρα από δεξιά του Καρασούνα, παράλληλα με την εστία του Π.Ο.Ε., αλλά ο Χάιτας …δεν προλαβαίνει την μπάλα και την πορεία της για να «βρει δίχτυα».
72’: Νέες διαμαρτυρίες του Π.Ο.Ε., που ζητά πέναλτι σε χέρι αμυντικού.
81’: Από καλή θέση, ο Κακάμης σουτάρει στέλνοντας την μπάλα άουτ από το δεξί δοκάρι της εστίας του Μακεδονικού.
86’: Η πίεση του Π.Ο.Ε. καρποφορεί. Εμφανής η ανατροπή του νεοεισελθόντα Κουκούλη και ο διαιτητής καταλογίζει πέναλτι. Ο Κωστούλας που το εκτελεί είναι εύστοχος και γράφει το 1-0, μέσα σε πανηγυρισμούς.
Δεν απέφυγε τα λάθη η διαιτησία των κ. Μαυρίδη, Μπογιατζόγλου, Μπέκα (Ημαθίας).
Π.Ο. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ (Νίκος Φώλλας): Γούπος, Κακάμης, Νταμπώσης, Λαγός, Περτζιόνι, Κοντοθανάσης (70’ Καραγκούνης), Φυτόπουλος, Ntoulag (85’ Κουκούλης), Κωστούλας (89’ Τσάτσος), Μουλτσιάς (85’ Βλαχάκης), Ματούλας (70’ Ιγγλέζος).
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑ (Νίκος Κατακαλίδης): Δημητριάδης, Σιδηρόπουλος, Βασσάκης, Σεκουλίδης, Παπάς, Ρέλκας, Τοπάλης (80’ Ηλιάδης), Καλογιαννίδης, Καρασιούνας (88’ Σπανδωνίδης), Θεοδουλίδης (90’ Μητσόπουλος), Χάϊτας.