Εσωσε την παρτίδα λίγο πριν το τέλος

*ΜΕ ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΧΑΣΟΜΕΡΗ (88’) Η Α.Ε. ΚΙΛΕΛΕΡ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΜΑΣΙ (0-1) ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΘΗΚΕ ΜΟΝΗ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ «DE-TOX»-Α’ ΕΠΣΛ

Δημοσίευση: 13 Νοε 2022 13:10

Το γκολ του Χασομέρη στο 88’ έφερε την Α.Ε. Κιλελέρ από την κόλαση στον παράδεισο και της έδωσε την τέταρτη σερί νίκη, αυτήν τη φορά με 1-0 στο Δαμάσι, στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της διοργάνωσης με αντίπαλο τον τοπικό Δαμασιακό.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τους γηπεδούχους, ενώ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρηθούν μόνοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Πιο εύκολα ήταν τα πράγματα για τον Αχιλλέα Φαρσάλων που έδειξε από νωρίς τις προθέσεις του στους Γόννους, κερδίζοντας με 4-0 τον τοπικό Όλυμπο. Τα γκολ των φιλοξενουμένων (που για τρίτη σερί αγωνιστική κέρδισαν με μεγάλο σκορ) πέτυχαν οι Κουμπούρας (24’), Δημολιός (32’), Μπλατσέρης (47’ πέν.) και Καραμπούζης (60’).
Στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα αναρριχήθηκε ο Φαλανιακός που κέρδισε με 1-0 τον Αετό Μακρυχωρίου. Ο «συνήθης ύποπτος» Τσιάκος ήταν ο παίκτης που σκόραρε στο 35’ και χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους.
Πολύ σημαντικό «διπλό» πέτυχε το Μαυροβούνι με 2-0 επί της Πελασγιώτιδας στο γήπεδο Ανθούπολης. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Ν. Μπατζέλα, ενώ στο 20’ η Πελασγιώτιδα έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Κουπατσιάρας. Τη νίκη του Μαυροβουνίου σφράγισε στο 76’ ο Πράπας.
Ακόμα μία πολύ καλή εμφάνιση που συνοδεύτηκε με εκτός έδρας νίκη πραγματοποίησε το Μελισσοχώρι που επιβλήθηκε στα Δένδρα Τυρνάβου με 3-0. Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο 20λεπτο, με τον Καραμάνο να κάνει στο 72’ το 0-1, τον Παραφέστα να διπλασιάζει τα τέρματα στο 74’ και τον Θ. Σδράλη να διαμορφώνει το τελικό 0-3 στο 90’.
Τρεις πολύτιμους βαθμούς πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Δόξα Βλαχογιαννίου που νίκησε 3-1 το Συκούριο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 34’ με τον Κυπαρίσση, ενώ στο 50’ ο Γελαλής με πέναλτι έγραψε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 76’ με το πέναλτι του Ραμάι, αλλά στο 78’ ο Ιωαννίδης ήταν αυτός που έβαλε τέλος στην αγωνία και σφράγισε τη νίκη της Δόξας, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.
Πρώτη νίκη για τη Δήμητρα Γιάννουλης που έκαμψε με 1-0 την αντίσταση του Οικονόμου Ταριτσάνης χάρη στο γκολ του Καρβούνη στο 65’. Αξιοσημείωτο είναι ότι στο 90’+4’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι με τον Δραχαλίβα, το οποίο απέκρουσε ο Βιλανάκης.
Τέλος, σ’ ένα παιχνίδι που είχε συναρπαστική εξέλιξη, Παναγροτικός και Σμόλικας αναδείχτηκαν ισόπαλοι 3-3. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ, οι γηπεδούχοι λίγο πριν το τέλος έκαναν την ανατροπή, αλλά στις καθυστερήσεις ο Σμόλικας απέτρεψε την ήττα. Το 0-1 έγινε από τον Χαζίζι στο 49’, για να ισοφαρίσει στο 59’ ο Γκουντίκας για τον Παναγροτικό. Ο Ρακίτι στο 62’ αποβλήθηκε αφήνοντας τον Παναγροτικό με δέκα παίκτες, ενώ στο 68’ ο Ντούρας έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Σμόλικα (1-2).
Από κει και πέρα οι τυπικά γηπεδούχοι (ο αγώνας διεξήχθη στο Ζάππειο) ανέβασαν στροφές, με τον Μανακούσιο να ισοφαρίζει στο 80’ σε 2-2 και τον Χριστοδούλου να δίνει στο 82’ για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του (3-2). Τελικά, όμως, με το αυτογκόλ του Ακρίβου στις καθυστερήσεις (90’+3’) διαμορφώθηκε το 3-3.
Η Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Τα χθεσινά αποτελέσματα, καθώς και το σημερινό πρόγραμμα της Β’ ΕΠΣΛ έχουν ως εξής:
1ος Όμιλος
Ιπποκράτης-Αμπελόκηποι        1-0
Α.Π. Ελασσόνας-Αμπελωνιακός    4-3
ΣΗΜΕΡΑ 15:00
Δρυμός-Βαλανίδα (γήπ. Στεφανόβουνου)
ΑΕΛ-Ακαδημία Τυρν. (γήπ. «Γ. Μητσιμπόνας» Β’)
Η Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Τα χθεσινά αποτελέσματα, καθώς και το σημερινό πρόγραμμα στο Πρωτάθλημα της Γ’ ΕΠΣΛ έχουν ως εξής: