Εδειξε τα «δόντια» της η ΑΕΛ

*ΠΕΤΥΧΕ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟΥΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΥΣ ΚΑΙ ΝΙΚΗ ΜΕ 4-3 ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΜΩΝΥΜΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΤΗΣ Β’ ΕΠΣΛ *ΜΕΓΑΛΕΣ ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΔΙΟΓΕΝΗ, ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΙ, ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΟΥΣ ΚΑΙ Α.Ο. ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ

Δημοσίευση: 06 Νοε 2022 20:01

Συναρπαστική ήταν η χθεσινή πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της Β’ ΕΠΣΛ.

Το πιο εντυπωσιακό σε εξέλιξη παιχνίδι διεξήχθη στους Αμπελόκηπους, όπου η ομώνυμη ομάδα, αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 3-0 και θα μπορούσε να είχε «κλειδώσει» τη νίκη, ηττήθηκε τελικά με 4-3 από την ΑΕΛ, η οποία έδειξε στην κυριολεξία τα “δόντια” της και πέτυχε μία εντυπωσιακή ανατροπή.
Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 2-0 στο ημίχρονο, ενώ στις αρχές της επανάληψης ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε 3-0, δείχνοντας ότι ελέγχουν την κατάσταση. Όμως, η συνέχεια ανήκει στην ΑΕΛ, η οποία βρήκε το σθένος να φέρει τα πάνω κάτω με τον Γκόγκουρα να σκοράρει στο 67’ με κεφαλιά και στο 74’ με σουτ μειώνοντας σε 3-2, ενώ ο Γκάτης με κοντινό πλασέ στο 80’ ισοφάρισε σε 3-3. Το τελικό 3-4 διαμόρφωσε στο 85’ ο Καλαπανίδας με προβολή.
ΑΕΛ (Χρ. Γκάτας-Ι. Βασιλείου): Θεοχαρίδης, Μπόρος (72’ Τασίκας), Γκουγκίδης, Καλαπανίδας, Ράπτης (46’ Μακρής), Φούντογλου, Βελετάνης (34’ λ.τ. Κατσάρας), Μαξακούλι (46’ Μπιώτης), Γκόγκουρας, Γκάτης, Χαζιζάι (67’ Μέκρας).