Ο ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΕΠΑΙΞΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΗ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΠΙΝΑΚΑ

Ούτε φιλικό δεν ήταν...

* Κέρδισε ωστόσο τον Πιερικό με σκορ 69-60

Δημοσίευση: 15 Σεπ 2014 12:00 | Τελευταία ενημέρωση: 04 Σεπ 2015 17:17

Ένα πολύ «πρόχειρο» φιλικό παιχνίδι έδωσε χθες ο Φοίνικας και σίγουρα οι Λαρισαίοι θα ήθελαν να το έχουν αποφύγει αν γινόταν. Στην Κατερίνη έπαιξε με τον Πιερικό (επίσης ομάδα Β’ Εθνικής) και το ματς όχι μόνο δεν είχε ηλεκτρονικό πίνακα για χρόνο (πιο σημαντικό από το σκορ) αλλά δεν είχε ούτε διαιτητές και αναγκάστηκαν να «σφυρίξουν» άνθρωποι του Πιερικού.

Το θετικό ωστόσο ήταν πως ο Φοίνικας κέρδισε (τρίτο φιλικό και τρίτη νίκη) με σκορ 69-60.

Στο α' δεκάλεπτο η κακή αμυντική λειτουργία των παικτών του Φοίνικα έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να ξεφύγουν ακόμα και με 14 πόντους διαφορά. Στη συνέχεια όμως με όπλο την άμυνα ροκάνισαν τη διαφορά, πέρασαν μπροστά στο σκορ και τελικά πήραν τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι με μεγάλη ευστοχία από την περιφέρεια κατάφεραν να προηγηθούν με 12-4 στο ξεκίνημα και 23-9 λίγο πριν από τη λήξη της α' περιόδου. Στο β' δεκάλεπτο ο Φοίνικας βελτιώνοντας την άμυνά του άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά μετατρέποντας το 30-16 (αρχές β' δεκ.) σε 38-31 στο 20'.

Στο γ' δεκάλεπτο οι παίκτες του Φοίνικα μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι κάνοντας ένα σερί 9-0 και περνώντας για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 38-40. Μέχρι τις αρχές της τελευταίας περιόδου οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για τελευταία φορά με 53-49, ενώ ο Φοίνικας με σερί 0-10 ξέφυγε με 53-59 και με ένα ακόμα επί μέρους σκορ 2-7 έφτασε τη διαφορά στο +11 (55-66). Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι με τον Φοίνικα να επικρατεί με 60-69.

Για ένα ακόμα φιλικό δεν αγωνίστηκε προληπτικά ο Γ. Παπαχρήστος (επανέρχεται στις προπονήσεις την Τρίτη) ενώ απών ήταν και ο Στέργιος Τσιαμπαλής ο οποίος ήταν άρρωστος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-14, 38-31, 47-47, 60-69.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ: (Λιάγκας) Αθανασόπουλος 5, Τσιαβές 5, Γοργόλης 7 (2), Λεπενιώτης 25 (2), Μόσιαλος, Κολλάτος, Περρωτής 11, Παπακώστας 14, Μαγρίζος 2.