Επικράτησε του Π.Ο.Ε. με 1-0

Δημοσίευση: 08 Μαρ 2022 20:15

ΕΛΑΣΣΟΝΑ (Γραφείο «Ε»)
Του Γιάννη Μουκίδη
Σε ένα πραγματικό ντέρμπι για γερά νεύρα, όπου κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες και το πάθος για τη νίκη, ο φιλοξενούμενος Ηρακλής Λάρισας πήρε ένα πολύτιμο «τρίποντο» στην Ελασσόνα, αφού επικράτησε του γηπεδούχου Π.Ο. Ελασσόνας με 1-0.

Η αναμέτρηση των εκπροσώπων του νομού μας στη Γ’ Εθνική, όπου δεν έλειψαν τα νεύρα και η ένταση σε αρκετές στιγμές της, εύλογα ήταν «πόλος έλξης» της ποδοσφαιρικής «οικογένειας» της περιοχής και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των δεκάδων φιλάθλων (…που γέμισαν τις κερκίδες του γηπέδου της Ελασσόνας) έως και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ
7’: Δυνατό σουτ του Γκουντρουμπή έξω από την περιοχή με τον γκολκίπερ του Ηρακλή, έτοιμο, να μπλοκάρει σταθερά.
11’: Ευκαιρία για τον Ηρακλή να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από συνεργασία, η μπάλα στα πόδια του Ζαφειρίου, που σουτάρει αλλά ο Ελασσονίτης πορτιέρο Γούπος αποκρούει σωτήρια.
12’: Ευκαιρία για τον Π.Ο.Ε. όταν ο Ματούλας προχωρά από την αριστερή πλευρά, μπαίνει στην περιοχή και σουτάρει, με τον Παπαγιάννη να μπλοκάρει την μπάλα.
16’: Το σουτ που επιχειρεί ο Γκουντρουμπής αποκρούεται από τον Παπαγιάννη.
27’: Μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Π.Ο.Ε., αναταραχή στην περιοχή του Ηρακλή, με τον Κακάμη με γυριστό δύσκολο σουτ να…«σημαδεύει» το οριζόντιο δοκάρι του Παπαγιάννη.
30’: Από πλάγια δεξιά, επικίνδυνο σουτ – σέντρα του Ναρίνογλου και ο Γούπος διώχνει την τελευταία στιγμή σε κόρνερ.
39’: Εκτέλεση φάουλ από τον Χριστίδη, η μπάλα βρίσκει τον Ναρίνογλου που με κεφαλιά τη στέλνει μόλις άουτ από την εστία του Π.Ο.Ε.
43’: Ο Κοντοθανάσης προσπαθεί να απομακρύνει από την περιοχή την μπάλα λανθασμένα, με τον Γούπο να αποτρέπει προσωρινά το αυτογκόλ, αλλά ο καραδοκών Χριστίδης με σουτ εξ επαφής να νικά τον Γούπο και να γράφει το 0-1, μέσα σε πανηγυρισμούς.
56’: Το μακρινό σουτ του Τόλιου δεν ανησυχεί τον γκολκίπερ του Ηρακλή που έτοιμος μπλοκάρει την μπάλα.
83’: Ο «φρέσκος» Γκίκα σουτάρει δυνατά και ο Γούπος αποκρούει σε κόρνερ.
Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι κ. Μπούτσικος, Κωνσταντινίδης, Φακανάς, με 4ο τον Γιαννακό (Μακεδονίας).
Π.Ο. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ (Βαγγέλης Μόρας): Γούπος, Κακάμης, Νταμπώσης (82’ Καραμούλας), Λαγός, Φουρκιώτης, Κοντοθανάσης (60’ Χαλάτσης), Καραγκούνης (76’ Μουξιός), Φρανσίς (76’ Ιγγλέζος), Γκουντρουμπής, Ματούλας, Τόλιος (60’ Γκαμπέτας).
ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Χρήστος Χατζηλιάδης – Θάνος Τριανταφυλλόπουλος): Παπαγιάννης, Παπαγεωργίου, Καμπέρης, Γκαλίτσιος, Δοδοντσάκης, Αγρόδημος, Ναρίνογλου (70’ Γκίκα), Μπρακαμόντε (70’ Παπαδόπουλος), Αλεξίου (81’ Κακαβίτσης), Ζαφειρίου (88’ Λώττας), Χριστίδης (88’ Τάρτας).

Ευξεινούπολη-Νέα Αρτάκη    1-0
Μακρυχώρι-Δίστομο    0-3 (ά.α.)
Αταλάντη-Ν. Κεραμίδι    0-1
Θησέας Αγριάς-ΑΟ Υπάτου    0-3
Ατρόμητος Παλαμά-ΠΟ Φήκης    2-3
ΠΟ Ελασσόνας-Ηρακλής Λάρ.    0-1

1. ΑΟ Υπάτου    34-8    45