Πρώτη νίκη για τη Νίκαια 2012

*ΕΠΙ ΤΗΣ Γ.Ε. ΑΓΡΙΝΙΟΥ ΜΕ ΣΚΟΡ 74-64 *ΗΤΤΑ ΜΕ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΜΠΕΛΩΝΑ

Δημοσίευση: 22 Φεβ 2022 20:49

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής -που αποκτά ιστορικές διαστάσεις- πέτυχε η Νίκαια 2012 επί της Γ.Ε. Αγρινίου με σκορ 74-64 στο πλαίσιο της 12 αγωνιστικής. Οι παίκτες των Γκόρη-Μπελαλίδη ανέβασαν στροφές στο τέλος του παιχνιδιού και

κτάφεραν πέρα από τη νίκη να καλύψουν τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου (64-60).
Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπλιάτζιας με 21 πόντους (1 τρ.), ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Πασχάλης με 19 πόντους. Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους, αλλά και του αγώνα, ο Τασόπουλος με 27 πόντους (4 τρ).
Τα δεκάλεπτα: 14-17, 36-35, 55-52, 74-64
ΝΙΚΑΙΑ 2012 (Γκόρης-Μπελαλίδης): Κάμζελας 2, Παπαδόπουλος, Νταφός 2, Μουράτης 9 (1), Μπλιάτζιας 21 (1), Κουραμάς, Τουρναβίτης 7 (1), Παυλίδης, Καραγιάννης, Χήρας 4, Πασχάλης 19, Φιλιππόπουλος 10.
ΓΕ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Σταυροθανάσης): Πολύζος, Σταμουλάκης 1, Τασόπουλος 27 (4), Γαλαγάλας, Γκρίζης 2, Σταμούλης 4, Παρθένης, Μακρής, Δάρλας 20 (5), Καραγιάννης, Παπαθανασόπουλος Δ., Παπαθανασόπουλος Γ. 10 (2).
ΗΤΤΑ ΜΕ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
Την ήττα με 64-88 γνώρισε ο Γ.Σ. Αμπελώνα, από την αήττητη ομάδα του Σπάρτακου Ιωαννίνων. Σε έναν αγώνα που από την αρχή το ξεκάθαρο φαβορί ήταν η ομάδα των Ιωαννίνων, οι Αμπελωνίτες μπήκαν ψυχωμένα και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 20-12. Στη συνέχεια, η ομάδα των Ιωαννίνων ισορρόπησε την κατάσταση, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες σε απόσταση αναπνοής 31-32. Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να δίνουν πραγματική μάχη και τους Γιαννιώτες να βάζουν στο τέλος τρία μεγάλα καλάθια κλείνοντας το δεκάλεπτο με 54-65. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Αμπελωνίτες, έδειξαν να ξεμένουν από επιθετικές λύσεις και η ομάδα των Ιωαννίνων, άνοιξε τη διαφορά μέχρι το τελικό 64-88.
Στον Αμπελώνα υπάρχουν ωστόσο σοβαρά παράπονα για τη διαιτησία του αγώνα, καθώς όπως υποστηρίζουν, από το πρώτο δεκάλεπτο φορτώθηκαν με φάουλ οι καλύτεροί τους παίχτες. Οι διαιτητές επέτρεψαν το σκληρό παιχνίδι από πλευράς Ιωαννίνων, εν αντιθέσει με τον Αμπελώνα, που κάθε επαφή σφυρίζονταν φάουλ, ενώ στο κρίσιμο, τρίτο δεκάλεπτο δεν σφυρίχτηκαν τέσσερα συνεχόμενα φάουλ υπέρ της αμπελωνίτικης ομάδας, με αποτέλεσμα η διαφορά των τριών πόντων να εκτιναχτεί στους 11.
Τα δεκάλεπτα: 20-12, 31-32, 54-65, 64-88
Γ.Σ. ΑΜΠΕΛΩΝΑ (Γιαννόπουλος): Μπαμπανάτσας 2, Γιώτης 9, Καραγιάννης, Τεκούσης, Τσιούλκας 14, Βλησσαρούδης, Γκιουλέκας 16 (2), Αποστολάκης 14, Παλάσκας 3 (1), Κωτσώνας, Καράτζιος 4, Μπεχλιβάνος 2.
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Ρήγγας Ν.): Πρεμέτης 2, Νταλβουτζόπουλος 2, Κολότσιος 6, Αναγνωστάκης 22 (3), Λαμπρόπουλος 6, Καστανιώτης, Ιωακειμίδης 18 (3), Σταυρόπουλος 5, Αγγελόπουλος 19 (5), Δήμος 2, Θώδης 6.
ΓΣ Αλμυρού-ΓΣ Αγριάς     75-64
Αχέρων Καναλακίου-ΓΣ Σοφάδων     62-69
Αμπελώνας-Σπάρτακος Ιωαννίνων     64-88
Αναγέννηση Λαμίας-ΑΟ Τρίκαλα     55-62
Νίκαια Λάρισας-ΓΕ Αγρινίου     74-64