«Αλωσε» την Τρίπολη ο Ιωνικός

ΛΕΥΚΗ ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΣΤΟ ΜΑΤΣ ΑΠΟΛΛΩΝ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

Δημοσίευση: 13 Φεβ 2022 20:25

«Φρένο» στην ξέφρενη πορεία του Αστέρα Τρίπολης από την αρχή του νέου χρόνου έβαλε ο Ιωνικός.

Αν και βρέθηκε να χάνει από γκολ του Καπίγια μόλις στο 6’, η ομάδα της Νεάπολης πήρε μεγάλη νίκη με 3-2 στο γήπεδο «Θόδωρος Κολοκοτρώνης», για την 23η αγωνιστική της Super League, και έκανε άλμα για την παραμονή στην κατηγορία. Ο Αοσμαν με πέναλτι στο 63’ (σε μία φάση όπου αποβλήθηκε ο Καστάνιο), ο Λένις στο 67’ και ο Μάναλης στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων «υπέγραψαν» την ανατροπή των νεοφώτιστων, πριν διαμορφώσει το τελικό σκορ στην εκπνοή (90’+10’) ο Κρέσπι για την αρκαδική ομάδα, που γνώρισε την πρώτη ήττα της μετά από πέντε διαδοχικές νίκες.
*Όλο και δυσχερέστερη γίνεται η προσπάθεια του Απόλλωνα Σμύρνης να παραμείνει στη Super League. Η «ελαφρά ταξιαρχία» έμεινε για ένατο συνεχόμενο παιχνίδι «άσφαιρη», παραχώρησε ισοπαλία 0-0 στον Παναιτωλικό στη Ριζούπολη, και διατηρείται «βυθισμένη» στην τελευταία θέση της κατάταξης, τρεις βαθμούς πίσω από τον Ατρόμητο.
Στο 64’ σε πολύ ωραία προσπάθεια και σουτ του Μαρτίνες, ο Ανέστης γκολκίπερ του Παναιτωλικού βρήκε λίγο την μπάλα, πριν αυτή καταλήξει στο δοκάρι.

ΧΘΕΣ
*Αστέρας Τρ.-Ιωνικός    2-3
(6’ Καπίγια, 90’+10’ Κρέσπι - 63’ πεν. Αοσμαν, 67’ Λένις, 90’+8’ Μάναλης)

14. Απόλλων Σμύρνης    7-35    10
*Ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο Παναιτωλικός και ο Ιωνικός έχουν 22 αγώνες, η Λαμία 20, ενώ ο Ατρόμητος Αθηνών 19.
**Ο Άρης έχει τιμωρηθεί με αφαίρεση έξι (6) βαθμών.