Νίκη και ισοπαλία των μικτών της ΕΠΣΛ

*ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ

Δημοσίευση: 10 Φεβ 2022 19:30

Μία νίκη (3-0) και μία ισοπαλία (2-2) ήταν ο απολογισμός των μικτών ομάδων της ΕΠΣΛ στους χθεσινούς αγώνες με τις αντίστοιχες της ΕΠΣ Θεσπρωτίας.
Στο πρώτο χρονολογικά ματς, με τον πολύτιμο πόντο στις αποσκευές της (2-2) έφυγε η μικτή Κ15 της ΕΠΣΛ από την έδρα της ΕΠΣ Θεσπρωτίας, μετρώντας έτσι δύο ισοπαλίες σε ισάριθμα ματς.

Η ομάδα της Λάρισας αναγκάστηκε να παίξει από το 10' με παίκτη λιγότερο, καθώς αποβλήθηκε ο Νάκας με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 12', αλλά στο 20' ο Δριστέλλας ήταν αυτός που έφερε το ματς στα ίσια (1-1).
Στην αμέσως επόμενη φάση η Θεσπρωτία πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ, αλλά στο 35' ο Νταφόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 2-2.
Πάντως η μικτή της ΕΠΣΛ, αν και με παίκτη λιγότερο, απώλεσε σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει στην επανάληψη.
Η σύνθεση της Κ15 ήταν η εξής: Στεργιούλης, Αρσένης, Αγάκος, Κουπατσιάρας, Νάκας,Τσακμάκης, Δημινίκος,
Μπιρσίμης, Κουτσαηλίας, Νταφόπουλος, Δρυστέλλας.
Έπαιξαν και οι Δαλιός, Ρίζος, Δάσκαλος, Μπιώτης.
ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ Κ17
Αντίθετα με την Κ15, η μικτή Κ17 της ΕΠΣΛ πέρασε ένα εύκολο απόγευμα, μιας και επικράτησε άνετα με 3-0 και πανηγύρισε έτσι την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.
Μια νίκη που συνδυάστηκε και με καλή εμφάνιση από τους παίκτες του Δημήτρη Τσέτσιλα, που κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο.
Το σκορ άνοιξε στο 30' ο Χατζής με ωραίο σουτ κάνοντας το 0-1 και δέκα λεπτά αργότερα στο 40' ο Φώλιας διπλασίασε τα τέρματα της Λάρισας, ενώ ο Νίτσος ήταν αυτός που στο φινάλε διαμόρφωσε το τελικό 0-3.
Κ17: Ντάτσι, Γαργάλας, Τάφα, Χατζησαβίδης, Φώλιας, Χατζής, Αρσένης, Κωνσταντίνου, Μπαλαμώτης, Κουτσαηλίας, Μαρούδας.
Επίσης έπαιξαν και οι Νίτσος, Κουρδής, Καραλής, Διβανές, Γκαρβασώνης.
*Η νίκη της Κ17 αφιερώνεται στον Ε. Κυρμιτζή, ο όποιος τραυματίστηκε σοβαρά στον προηγούμενο αγώνα της μικτής.