Aποτελέσματα της Ευρωλίγκα

Δημοσίευση: 21 Ιαν 2022 20:05

Ο Ολυμπιακός δεν βρήκε τρόπο να σταματήσει τον Κροάτη σέντερ της Μακάμπι, Άντε Ζίζιτς (23 π., 6 ρ.), για να γνωρίσει την ήττα με 84-69, στο Τελ Αβίβ, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής.

Μέχρι το ημίχρονο, παρά τα προβλήματα στην άμυνα και τις βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση, η ομάδα του Πειραιά παρέμενε στη διεκδίκηση της νίκης. Στην 3η περίοδο, όμως το επιμέρους σκορ 26-18 της Μακάμπι και η διψήφια διαφορά που οικοδόμησε η ισραηλινή ομάδα αποδείχτηκε μη αναστρέψιμη για τους Πειραιώτες που έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο καταρρέοντας και επιθετικά έως το τέλος του αγώνα. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη, μετά από 8 διαδοχικές ήττες. Οι Έβανς (14 π.), Ουίλμπεκιν (13 π.) και Νάναλι (11π.) ήταν επίσης διψήφιοι για τη Μακάμπι.
Ο Ολυμπιακός υποχώρησε στο 12-7, χάνοντας μία μοναδική ευκαιρία να μείνει μόνος 3ος ξανά λόγω της νίκης «δώρο» της Μονακό επί της Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη. Αντίθετα, συμβιβάζεται πλέον σε τετραπλή ισοβαθμία, ενώ αν η ΤΣΣΚΑ νικήσει σήμερα την Αρμάνι στη Μόσχα, τότε οι Ρώσοι θα περάσουν αυτοί μόνοι τρίτοι.
Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-38, 66-56, 84-69
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Ουίλμπεκιν 13 (3), Έβανς 14 (1), Κολοέιρο 8, Ουίλιαμς 4, Τέιλορ, Ρέινολντς 8, Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο 3 (1), Κοέν, Νάναλι 11 (3), Ζίζιτς 23, Ζιβ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 5 (1), Ντόρσεϊ 12, Λαρεντζάκης, Φαλ 8, Σλούκας 7 (1), Μάρτιν, Βεζένκοφ 6 (1), Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 7 (1), Ζαν-Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 9 (1)