Κέρδισαν Αστέρας Τρ. και ΠΑΣ Γιάννινα

Δημοσίευση: 05 Ιαν 2022 20:20

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στο 2022 ο Αστέρας Τρίπολης, καθώς νίκησε τον ΟΦΗ με 1-0 στο «Θ. Κολοκοτρώνης» για τη 16η αγωνιστική της Super League, επέστρεψε στα «τρίποντα» και πλησίασε στους δύο βαθμούς τη «ζώνη» των play offs.

Ο Ριέρα σημείωσε το «χρυσό» γκολ των Αρκάδων, υποχρεώνοντας τους Κρήτες στην πρώτη ήττα εκτός έδρας, έπειτα από 10 σερί ματς. Oι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν το απευθείας φάουλ του Άλβαρες τράνταξε το δοκάρι του Βάτερμαν.
Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας).
Κίτρινες: Μουνάφο, Κανελλόπουλος, Μπαράλες - Καμάου, Γιαννούλης, Καστάνιος, Βούρος, Πασαλίδης.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Χριστόπουλος, Ατιένθα, Καρμόνα, Άλβαρες, Μουνάφο (90’ Ιγκλέσιας), Κανελλόπουλος (77’ Βαλιέντε), Σίτο (67’ Κρέσπι), Ριέρα (66’ Λέο Τιλίκα), Καπίγια (46’ Σονί), Μπαράλες.
ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Βούρος, Μπαλογιάννης, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Ντε Γκουζμάν (86’ Στάικος), Γκαγέγος (64 Γρίβας), Ναμπί (58’ Φαν Ντούινεν), Καμάου (46’ Τσιλιανίδης), Λάμπρου, Καστάνιος (64’ Νέιρα).

Ο ΠΕΡΕΑ ΑΝΕΒΑΣΕ ΤΟΝ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ
Ο ΠΑΣ Γιάννινα έκανε... ποδαρικό με νίκη στο 2022 επικρατώντας με 1-0 του Ιωνικού στους «Ζωσιμάδες», επέστρεψε στα «τρίποντα» μετά από δύο σερί ήττες και «πάτησε» ακόμα πιο «γερά» στη ζώνη των play offs, προσπερνώντας τον Παναθηναϊκό στην 4η θέση (με δύο παιχνίδια περισσότερα). Το «ξέσπασμα» της γιαννιώτικης ομάδας στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου και το 4ο φετινό γκολ του Περέα χάρισαν τη νίκη στους γηπεδούχους, με τον Ιωνικό να γνωρίζει την τρίτη σερί ήττα του, παραμένοντας στην 11η θέση. Και οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με πάρα πολλές ελλείψεις, με τον ΠΑΣ να έχει μόλις 16 παίκτες στην αποστολή (χωρίς δεύτερο γκολκίπερ) και τον Ιωνικό 18 παίκτες.
Διαιτητής: Άγγελος Αγγελάκης (Μακεδονίας).
Κίτρινες: Λιάσος - Άοσμαν, Ρομαό.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Σούλης, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Λιάσος, Ντομίνγκεθ, Μπρένερ, Σνάιντερ (46’ λ. τρ. Μορέιρα), Περέα (90’+2’ Σιόντης), Μιλιντσεάνου (82’ Μίνα).
ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Γκοτσούλιας, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες (75’ Κάνιας), Βαλεριάνος, Ρομαό, Λένις (59’ Καμπράλ), Ντάλσιο, Άοσμαν, Μάναλης (59’ Τουράμ), Κιάκος (59’ Μάντζης).

ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΑΝ ΔΥΟ ΑΓΩΝΕΣ
Η Super League με ανακοίνωσή της χθες το μεσημέρι γνωστοποίησε πως αναβάλλονται κι επίσημα πλέον οι αναμετρήσεις της 16ης αγωνιστικής ΠΑΟΚ-Παναιτωλικός και Ατρόμητος-Βόλος, λόγω των πολλών κρουσμάτων (επτά και άνω) της Covid-19 σε παίκτες του Παναιτωλικού και του Ατρόμητου.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

14. Απόλλων Σμ.    7-12 αγ.
***Ο Άρης έχει τιμωρηθεί με αφαίρεση έξι (6) βαθμών.

Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΤΩΝ ΣΚΟΡΕΡ
9 ΓΚΟΛ: Ελ Αραμπί (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Καρλίτος (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ), Κούρτιτς (ΠΑΟΚ)
8 ΓΚΟΛ: Φαν Φέερτ (ΒΟΛΟΣ)
6 ΓΚΟΛ: Αραούχο (ΑΕΚ)
5 ΓΚΟΛ: Τσούμπερ (ΑΕΚ), Σονί (ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ), Κουλούρης (ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ), Άοσμαν (ΙΩΝΙΚΟΣ), Εραμούσπε (ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ)
4 ΓΚΟΛ: Αραμπούλι (ΛΑΜΙΑ), Σισέ, Αγκιμπού Καμαρά, Τικίνιο (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Νέιρα (ΟΦΗ), Μαουρίσιο (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ), Βέργος (ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ), Ακπομ (ΠΑΟΚ), Περέα (ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ)