Ασταμάτητη η Βέροια

Δημοσίευση: 29 Νοε 2021 19:30

Χάρη σε γκολ του Σάββα Μούργου στο 66ο λεπτό, η Βέροια συνέχισε την... προέλασή της στον Α’ Όμιλο του πρωταθλήματος της Super League 2, κερδίζοντας με 1-0 τα Τρίκαλα για την 5η αγωνιστική.

Η Ξάνθη εκμεταλλεύτηκε την έδρα της, αλλά και την αποβολή του Πέτρου Μπακούτση στο 44ο λεπτό, για να επικρατήσει με 2-0 του Αλμωπού Αριδαίας στο «Ξάνθη Arena», χάρη σε δύο γκολ του Δημήτρη Διαμαντόπουλου (63’, 69’). Απολαυστική η Αναγέννηση Καρδίτσας, διέλυσε με 4-0 τον Ολυμπιακό Βόλου (38’ Μπενγκόα, 56’ Γκίνι, 67’ Κοτσώνης, 89’ Βιντάλ), έχοντας μάλιστα και χαμένο πέναλτι στο ξεκίνημα του ματς με τον Πλέγα.
Το πρώτο «τρίποντό» του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ Β’, ο οποίος κέρδισε εύκολα τον Απόλλωνα Πόντου στο τοπικό ντέρμπι. Ο Γιώργος Κούτσιας σκόραρε δις (33’, 45’+2’), ενώ ο Αλέξανδρος Καλογέρης (59’) σκόραρε σε λάθος εστία για τον Απόλλωνα Πόντου που έπαιζε από το 37’ με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κενάν Μπαργκάν.
Ο Θεσπρωτός «φιλοδώρησε» με επτά γκολ τη γεμάτη προβλήματα Καβάλα στην Ηγουμενίτσα έχοντας επτά διαφορετικούς σκόρερ (2’ Σαραντίδης, 13’ Πούφλης, 16’ Πασέκο, 31’ Κωνσταντίνου, 67’ Ντ’Αλέζιο, 69’ Γώγος, 82’ πέν. Βαταμίδης). Στην Κατερίνη, τέλος, ο Πιερικός έμεινε με δέκα παίκτες από το 8’ λόγω αποβολής του Θωμά Γιαλαμίδη, με τη Νίκη Βόλου να εκμεταλλεύεται το αριθμητικό πλεονέκτημα πετυχαίνοντας τρία γκολ (33’ Γκαρσία, 68’ Παναγιωτίδης, 77’ Βλαχομήτρος).