ΒΟΛΕΪ

Εκτός έδρας νίκη για την ΕΑΛ

ΕΠΙ ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ  ΜΕ 3-1 ΣΕΤ - ΗΤΤΗΘΗΚΕ  ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΕΒΕΖΑ Ο ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (3-2)

Δημοσίευση: 16 Νοε 2021 20:40

Μία νίκη και μία ήττα ήταν ο απολογισμός των λαρισινών ομάδων κατά την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος βόλεϊ γυναικών της Α2 Εθνικής (Β’ Ζώνη-Β’ Όμιλος).

Συγκεκριμένα η ΕΑΛ παίζοντας με αποφασιστικότητα επιβλήθηκε εκτός έδρας της Σταυρούπολης με 3-1 σετ. Η λαρισινή ομάδα ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο σετ (25-16), στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχες ενέτειναν τις προσπάθειές τους, αλλά έστω και δύσκολα η ΕΑΛ έκανε το 2-0 (26-24) και έθεσε τις βάσεις για τη νίκη. Η Σταυρούπολη μείωσε σε 2-1, αλλά στο τέταρτο σετ η αποφασιστικότητα των κοριτσιών της ΕΑΛ ήταν τέτοια που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλό της (25-14) για να κλειδώσει έτσι τη νίκη.
Αντίθετα με την ΕΑΛ, ο Φιλαθλητικός (φωτ.) δεν μπόρεσε να κάμψει στο κλειστό της Νεάπολης την αντίσταση της πρωτοπόρου Πρέβεζας. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι με τις Λαρισαίες να καταβάλουν φιλότιμες προσπάθειες, ωστόσο στο τελευταίο σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες οι φιλοξενούμενες κατάφεραν δύσκολα να πάρουν τη νίκη.

ΠΟΓ Ηρακλής - Α.Σ. Γιάννενα    2-3
(25-16, 18-25, 18-25, 25-19, 16-18)
Σταυρούπολη - Ε.Α. Λάρισας    1-3
(16-25, 24-26, 25-20, 14-25)
Φιλαθλητικός - ΦΓΣ Πρέβεζας    2-3
(13-25, 25-22, 19-25, 27-25, 12-15)
Α.Σ. Ασκληπιός - Αργώ Βόλου    0-3
(15-25, 21-25, 18-25)