Στον τελικό του Παγκοσμίου Πάλης U23 ο Πιλίδης

*ΣΗΜΕΡΑ ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

Δημοσίευση: 06 Νοε 2021 13:00

Στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Πάλης U23 που διεξάγεται στη Σερβία προκρίθηκε ο Γιώργος Πιλίδης. Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν πραγματικά ακαταμάχητος και σήμερα το απόγευμα θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο απέναντι στον Ρώσο Αμπντουρακχαμάνοφ.

Το χρυσό παιδί της ελληνικής Πάλης για να φτάσει έως τον τελικό απέδειξε ότι τους στόχους πρέπει να τους... κυνηγάς έως το τελευταίο δευτερόλεπτο. Με τεράστια θέληση και σωστή τακτική έφτασε έως τον τελικό κατακτώντας δύο νίκες στα τελευταία δευτερόλεπτα!
Στον προκριματικό γύρο ο Πιλίδης αντιμετώπισε τον Αμανζόλοφ. Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε με 4-2 του Καζάκου με τους καθοριστικούς πόντους να έρχονται δέκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος! Στη φάση των 16 το εμπόδιο του Ινδού Παρβίντερ δεν ήταν αρκετό για να σταματήσει την πορεία του Πιλίδη, ο οποίος επικράτησε με 4-1.
Στα προημιτελικά ο Έλληνας πρωταθλητής χρειάστηκε πάλι ανατροπή στα τελευταία δευτερόλεπτα. Οχτώ δεύτερα πριν το τέλος ο Πιλίδης πήρε δύο σημεία και υπερτέρησε στην ισοπαλία με τον Μαργκαριάν. Το τελικό 2-2 με τον Αρμένιο αθλητή ήταν αρκετό ώστε να πάρει την πρόκριση στον ημιτελικό.
Εκεί αντιμετώπισε τον Τούρκο Ακάρ και επιβλήθηκε με χαρακτηριστική άνεση 9-3 και προκρίθηκε στον τελικό.