Δύο ακόμα μετάλλια για την Ελλάδα

ΣΤΟΥΣ ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ ΤΟΚΙΟ 2020

Δημοσίευση: 05 Σεπ 2021 20:20

Ο Θανάσης Προδρόμου πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στον τελικό του άλματος εις μήκος Τ20 των Παραολυμπιακών Αγώνων, που φιλοξενούνται στο Τόκιο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο με καλύτερο άλμα στα επτά μέτρα και 17 εκατοστά, επίδοση που αποτελεί Πανελλήνιο και ατομικό ρεκόρ. Ο Προδρόμου έκανε το «αργυρό άλμα» στην πέμπτη του προσπάθεια, ενώ είχε ακόμα άλματα στα 7.02 μ., 7.03 μ., 6.83 μ. και 7.04 μ. (σ.σ. η τέταρτη προσπάθειά του ήταν άκυρη).
Παράλληλα το χάλκινο μετάλλιο κέρδισαν οι έλληνες πρωταθλητές του μπότσια Γιώργος Πολυχρονίδης, Άννα Ντέντα και Αναστασία Πυργιώτη, στα μικτά ζευγάρια BC3, επικρατώντας με 7-0 των Κέι Γιουέν Χο, Γουά Τακ Τσε και Τουν Γουίνγκ Λιου από το Χονγκ Κονγκ.
Με αυτά τα δύο μετάλλια η Ελλάδα έφτασε τα έντεκα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, έχοντας κατακτήσει συνολικά ένα χρυσό, τρία αργυρά και επτά χάλκινα μετάλλια στην κορυφαία διοργάνωση.