«Επεσε» η Βέρντερ, μπαράζ η Κολωνία

ΕΥΡΩΠΗ Η ΟΥΝΙΟΝ ΚΑΙ... ΡΕΚΟΡ Ο ΛΕΒΑΝΤΟΦΣΚΙ

Δημοσίευση: 23 Μαϊ 2021 20:15

Ο τίτλος της Bundesliga είχε κριθεί εδώ κι αρκετές αγωνιστικές με θριαμβεύτρια την Μπάγερν Μονάχου (9ο συνεχόμενο τρόπαιο), ωστόσο η 34η και τελευταία αγωνιστική προσέφερε αρκετές συγκινήσεις μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Τραγικές φιγούρες οι παίκτες της Βέρντερ Βρέμης, που ηττήθηκαν στην έδρα τους με 4-2 απ’ την Γκλάντμπαχ και υποβιβάστηκαν για πρώτη φορά μετά από 41 χρόνια, καθώς η Κολωνία που επικράτησε της Σάλκε με γκολ του Μπορνό στο 86’, την προσπέρασε στην τελευταία «στροφή» του πρωταθλήματος, τερμάτισε στη 16η θέση και θα δώσει αγώνα μπαράζ ανόδου/υποβιβασμού με τον δεύτερο της Β’ κατηγορίας, για μία θέση στην Bundesliga της επόμενης περιόδου.
Πρόσωπο της αγωνιστικής δεν ήταν άλλο απ’ τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος χρειάστηκε να περιμένει ως το 90ό λεπτό του αγώνα με την Άουγκμπουργκ (5-2) για να σημειώσει το 41ο φετινό τέρμα του στο πρωτάθλημα και να καταρρίψει το ρεκόρ των 40 τερμάτων σε μια σεζόν της Bundesliga, το οποίο κατέχει από τη σεζόν 1971-72 ο θρύλος της Μπάγερν Μονάχου, Γκερντ Μίλερ. Ο «Λέβα» έφτασε τα 41 γκολ σε 29 αγώνες, ενώ ο Μίλερ είχε χρειαστεί 34 ματς για να το πετύχει πριν από 49 χρόνια.
Το «εισιτήριό» της για το Conference League της επόμενης περιόδου «σφράγισε» η Ουνιόν Βερολίνου που νίκησε με 2-1 τη Λειψία (στο τελευταίο ματς του Γιούλιαν Νάγκελσμαν) με γκολ του Κρούζε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και τερμάτισε στην 7η θέση, αφήνοντας πίσω της την Γκλάντμπαχ.
*Τα αποτελέσματα της 34ης και τελευταίας αγωνιστικής στην Bundesliga και η τελική βαθμολογία έχουν ως εξής:
Μπάγερν Μονάχου-Άουγκσμπουργκ     5-2
(9’ αυτ. Γκουβελέου, 23’ Γκνάμπρι, 33’ Κίμιχ, 43’ Κομάν, 90’ Λεβαντόφσκι - 67’ Χαν, 72’ Νίντερλεχνερ)
Ντόρτμουντ-Λεβερκούζεν     3-1
(5’, 84’ Χάαλαντ, 51’ Ρόις - 90’ Μπεντερ)
Χοφενχάιμ-Χέρτα Βερολίνου     2-1
(49’ Ανταμιάν, 90’+1’ Κράμαριτς - 43’ Νταρίντα)
Βόλφσμπουργκ-Μάιντς     2-3