Ματς-θρίλερ στη Φιλιππούπολη

Ο ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΕ ΤΗΝ ΗΤΤΑ ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟ 2-1 - ΤΑ ΓΚΟΛ: ΧΑΤΖΗΣ (89’ ΠΕΝ.) - ΜΠΙΑΝΚΟΝΙ (61’, 90’+2’ ΠΕΝ.)

Δημοσίευση: 11 Απρ 2021 21:12

Ακατάλληλη για ...καρδιακούς ήταν η εξέλιξη του χθεσινού παιχνιδιού στη Φιλιππούπολη, όπου ο Απόλλων Λάρισας πάλεψε φιλότιμα, αντιστάθηκε αλλά τελικά δεν απέφυγε την ήττα από τον φιλόδοξο Λεβαδειακό, με σκορ 2-1.

Το δραματικό, όπως εξελίχθηκε, παιχνίδι διεξήχθη στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2 και τα τρία συνολικά γκολ σημειώθηκαν στο τελευταίο μισάωρο της αναμέτρησης.
Αρχικά, στο 61’ ο Μπιανκόνι έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, στο 89’ο Χατζής ισοφάρισε με πέναλτι σε 1-1 και στο δεύτερο λεπτό των πέντε από τις καθυστερήσεις που υπέδειξε ο 4ος διαιτητής κ. Γιώργος Αλάμπεης (Αθηνών), ο Μπιανκόνι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ
Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο 14’ ο Απόλλωνας έχασε την πρώτη του καλή ευκαιρία με τον Ομπράντοβιτς, ο οποίος μετά από πάσα του Γιάκου βγήκε απέναντι από τον Μένκα, αλλά σούταρε άουτ στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.
Στο 33’ οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν κοντά στο 0-1, όμως στο κοντινό πλασέ του Νίλι, ο Γλύκος σε ετοιμότητα απέτρεψε το γκολ.
Έξι λεπτά αργότερα στο 39’σε σέντρα του Καμπέρη από αριστερά, απομάκρυναν την μπάλα αμυντικοί του Λεβαδειακού και επίσης μεγάλη ευκαιρία έχασε στο 40’ η ομάδα της Λάρισας με τον Γιάκο να βγάζει τον Λίταινα σε τετ α τετ και τον Μένκα να του λέει «όχι». Στο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς να ανοίξει το σκορ (0-0).

ΤΡΙΑ ΓΚΟΛ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λεβαδειακός ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε στο 61’ με τον Μπιανκόνι, που είχε περάσει δύο λεπτά νωρίτερα ως αλλαγή στον αγώνα, να ανοίξει το σκορ.
Από δεξιά ο Νίκας επιχείρησε τη σέντρα και ο Μπιανκόνι που πετάχτηκε ψηλά, με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, έκανε το 0-1.
Παρά την ψυχρολουσία, οι «κυανόλευκοι» δεν το έβαλαν κάτω και στο 78’ σε γύρισμα του Γιάκου, ο Τζημόπουλος προ του Αθανασιάδη έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.
Στο 80’ο Τασιούλης έφτασε κοντά στο 1-1, όμως ο Μένκα απέκρουσε εντυπωσιακά την μπάλα και ό,τι δεν έγινε στη συγκεκριμένη φάση, σημειώθηκε στο 89’ της αναμέτρησης.
Ο Τασιούλης ανατράπηκε στην περιοχή από τον Νίλι και καταλογίστηκε πέναλτι, το εκτέλεσε ο αρχηγός Κώστας Χατζής και ισοφάρισε σε 1-1.
Δυστυχώς όμως η χαρά της ισοφάρισης κράτησε για πολύ λίγο, καθώς στο 90’+2’ ο Χατζής ανέτρεψε τον Νίλι (πέναλτι που αμφισβητήθηκε), που πριν κέρδισε την μπάλα από τον Καμπέρη και από τα έντεκα μέτρα ο Μπιανκόνι, διαμόρφωσε το τελικό 1-2.
Στο 90’+4’ , ο Γκουντρουμπής μετά από κεφαλιά πάσα του Αθανασιάδη με προβολή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μένκα και εκεί τελείωσε το ματς.
Ο Λεβαδειακός κέρδισε εν τέλει το θρίλερ που τον διατηρεί στο -5 από τον Ιωνικό πριν το μεταξύ τους παιχνίδι με το ίδιο... νόμισμα, ενώ ο Απόλλωνας που τις δύο τελευταίες αγωνιστικές της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος αγωνίζεται με τα Χανιά (εντός έδρας) και τον Εργοτέλη (εκτός έδρας), δύσκολα θα τερματίσει στην πρώτη εξάδα.
Τον αγώνα διηύθυνε ο Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), που είχε συνεργάτες τους Θεόδωρο Γουρνιά (Ανατ. Αττικής) και Σοφία Αθανασοπούλου (Μεσσηνίας), ενώ 4ος ήταν ο Γιώργος Αλάμπεης (Αθηνών).
Κίτρινες: 67’ Λουκάς, 89’ Ομπράντοβιτς, 90’+2 Χατζής - 87’ Νίλι, 89’ Κονέ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Φραντζέσκος): Γλύκος, Σκούπρας, Γκόλιας (27’ λ. τρ. Λουκάς), Χατζής, Καμπέρης, Μπάμπης, Μπάλλας (67’ Τασιούλης), Ομπράντοβιτς, Λίταινας (81’ Γκουντρουμπής), Γιάκος, Αθανασιάδης.
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Τζιουζέπε Σανίνο): Μένκα, Τσάπρας, Τζημόπουλος, Λιάγκας, Νίλι, Παναγιώτου, Μεχία, Νίκας (86’ Θεοχάρης), Κωστή (69’ Κονέ), Μυτίδης (59’ Μπιανκόνι), Πολέτο (59’ Μαρίνος).

Ασταμάτητος ο Ιωνικός

ΚΕΡΔΙΣΕ ΚΑΙ ΤΗ ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ ΜΕ ΣΚΟΡ 4-2

Έχει πάρει φόρα και δεν σταματάει με τίποτα. Το κοντέρ κόντρα στη Δόξα Δράμας έγραψε την έβδομη σερί νίκη και ο σαρωτικός Ιωνικός άπλωσε ένα εντυπωσιακό... καρέ που τον διατηρεί στο +5 πριν το επερχόμενο ντέρμπι με τον Λεβαδειακό.
Οι Νικαιώτες επιβλήθηκαν 4-2 των Δραμινών, χάρη στην επιθετική τους δεινότητα και στην ορμή... ανόδου που έχουν «χτίσει». Ο Κάστρο ήταν ξανά πρωταγωνιστής καθώς σκόραρε δύο φορές και έφτασε τα 13 τέρματα στην SL2, ενώ του ακυρώθηκαν ακόμα δύο γκολ για οφσάιντ.
ΙΩΝΙΚΟΣ (Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Τσιριγώτης, Κύργιας, Κοτσώνης (74’ Μουστάκης), Παπαγεωργίου, Γκοτσούλιας, Μουμίν (62’ Νιάσε), Βλαχομήτρος (74’ Ματσούκας), Ρόλε (62’ Μάναλης), Πλατέλλας (83’ Κουϊρουκίδης), Κάστρο.
ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Κουκόλης (46’ Παπαργυρίου (59’ λ.τ Μενσά), Τάσιος (10’ λ.τ Πινδώνης), Άντερσον (72’ Κόντος), Παρασκευάς, Αγιώτης, Μπολάκης, Χάμοντ (46’ Μαρινάκης), Μαυριάς, Μπελεβώνης, Κουτσιανικούλης.