Υποκλίθηκε ο Καραϊσκάκης στον Απόλλωνα

*Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν με σκορ 2-1 *Μέσα σε οκτώ λεπτά σημειώθηκαν τα τρία γκολ στην επανάληψη

Δημοσίευση: 29 Μαρ 2021 20:28

Χωρίς να εντυπωσιάσει ο Απόλλων Λάρισας, αγωνιζόμενος με πάθος και σοβαρότητα, κέρδισε χθες στο δημοτικό γήπεδο Αγίων Αναργύρων της Άρτας την Α.Ε. Καραϊσκάκης με 2-1, για τη 17η αγωνιστική της Super League 2 και εξακολουθεί να διατηρεί ελπίδες για να πλασαριστεί στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας.

Tο πρώτο μέρος ήταν νωθρό, με τις δύο ομάδες να μην έχουν καλές στιγμές, όμως στην επανάληψη μέσα σε οκτώ λεπτά σημειώθηκαν τρία τέρματα. Πριν γίνει το 0-1, οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντική ευκαιρία με τον Δούμτσιο ο οποίος βγήκε απέναντι στον Γλύκο, όμως δεν έπιασε το πλασέ όπως θα ήθελε και δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ.
Στο 73ο λεπτό οι «κυανόλευκοι» πήραν κεφάλι στο σκορ όταν ο Θεολόγου σε προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα σε γύρισμα του Μπαστιάνου, αυτή πήρε μία περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας 0-1.
Τρία λεπτά αργότερα (77’) και με τον αέρα του ενός τέρματος, η ομάδα του Κώστα Φραντζέσκου με κεφαλιά του Χατζή μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε δύο τα τέρματά της, έπειτα από κακή έξοδο του γκολκίπερ Χουάντερσον.
Στο 80ό λεπτό πάντως ο Καραϊσκάκης είχε την ευκαιρία να μειώσει και το έκανε με τον Ναζίμ να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Μαραθωνίτης από τον Καμπέρη.
Ένα λεπτό μετά, η ΑΕ Καραϊσκάκης έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπεκατώρου με δεύτερη κίτρινη.
*Σημειώνεται πως στο 75’ ο Απόλλων Λάρισας είχε μία ακόμη καλή ευκαιρία για να πετύχει γκολ, όταν ο Κλάους βγήκε τετ- α-τετ με το Χουάντερσον, αλλά σούταρε ψηλά άουτ.
Διαιτητής: Αλάμπεης (Αθηνών)
Βοηθοί: Πλακάς (Δυτ. Αττικής), Χριστοδούλου (Ημαθίας)
Κίτρινες: Μπεκατώρος - Μπάμπης, Γκουντρουμπής
Κόκκινες: 81’ Μπεκατώρος (2η κιτ.).

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Γιάννης Μάγγος): Χουάντερσον, Τάμπας, Μπεκατώρος, Θεολόγου, Λόβριτς (40’ λ.τρ. Χατζιδήμπας), Ναζίμ, Ρούνεϊ (9’λ.τ. Μαραθωνίτης), Κλιγγόπουλος, Δούμτσιος, Μπρέμπος (68’ Μαύρου), Δερμιτζάκης (68’ Νταλακούρας)
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Φραντζέσκος): Γλύκος, Σκούπρας, Καμπέρης, Καρρίκι, Μόρας, Χατζής, Μπαλογιάννης (65’ Μπαστιάνος), Μπάμπης (69’ Ομπράντοβιτς), Αθανασιάδης (82’ Γκουντρουμπής), Γιάκος (82’ Μπάλλας), Ντα Κάμπο (82’ Τασιούλης).

ΠΑΛΙ «ΧΤΥΠΗΣΕ» ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ Ο ΙΩΝΙΚΟΣ
Ο Ιωνικός πέτυχε μεγάλη νίκη στο 90+2’ επί της Παναχαϊκής χάρη σε τέρμα του Μάναλη, με τους Νικαιώτες να παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας.  Στο κυρίως πιάτο λοιπόν της 17ης αγωνιστικής της Super League 2, ο Ιωνικός επικράτησε της Παναχαϊκής με 1-0, με την ομάδα του Δημήτρη Σπανού να παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας τρεις βαθμούς περισσότερους από τον Λεβαδειακό και τέσσερις από την Ξάνθη.
*Τα Χανιά, στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της αγωνιστικής ημέρας πήραν άνετο διπλό επί των Τρικάλων με 0-2, καθαρίζοντας το παιχνίδι χάρη στα γκολ των Καρλίτο στο 10’ και Βασιλόγιαννη στο 24ο λεπτό.
Η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου έμεινε χωρίς νίκη για ενδέκατο παιχνίδι, έχοντας πανηγυρίσει για τελευταία φορά στην έδρα των Χανίων την έκτη αγωνιστική κερδίζοντας με 0-2.
*Κατά τα άλλα, Δόξα Δράμας και Απόλλων Λάρισας επικράτησαν των Ιεράπετρα και Καραϊσκάκη με το ίδιο σκορ (2-1), βυθίζοντας ακόμα πιο χαμηλά της δύο ομάδες στον βαθμολογικό πίνακα.
Οι Δραμινοί επικράτησαν με 2-1 χάρη στα τέρματα των Μαυριά (24’) και Βάντερσον (51’), με τους Κρητικούς να αρκούνται απλώς στη μείωση του σκορ στο 68’ με τον Ντάλα Κόστα.
Στην Άρτα, ο Καραϊσκάκης γνώρισε μια ακόμα ήττα αυτή τη φορά από τον Απόλλωνα Λάρισας.