Ασταμάτητος και με δέκα ο Ολυμπιακός...

Ο τερματοφύλακας Παπαδόπουλος ισοφάρισε τον ΠΑΟ

Δημοσίευση: 22 Μαρ 2021 20:10

Αν και έπαιξε για παραπάνω από ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Λαλά στο 41’, ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον Άρη στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης», στην πρεμιέρα των πλέι οφ της Super League.

Με το γκολ του Μασούρα στο 38ο λεπτό και καλή αμυντική λειτουργία στο β’ ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το «τρίποντο» και αύξησαν στους 19 βαθμούς το προβάδισμά τους στην κορυφή της κατάταξης, σε αναμονή της... μαθηματικής «στέψης».
Διαιτητής: Κέλετ (Δανία).
Κίτρινες: Μπουχαλάκης, Σα - Γκάμα.
Κόκκινη: Λαλά (41’).
Οι συνθέσεις:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Χολέμπας, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (90’+ Καμαρά), Λαλά, Μασούρας (80’ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (88’ Κάιπερς), Μπρούμα (46’ Ανδρούτσος).
ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Ρόουζ, Δεληζήσης, Σάκιτς (60’ Ιωάννου), Τζέγκο, Σάσα, Μπρούνο (73’ Ματέο Γκαρσία), Μπερτόλιο (46’ Μάνος), Γκάμα, Μαντσίνι.

ΠΗΡΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ Ο ΠΑΟΚ
Παιχνίδι με πάθος και ένταση έγινε στην Τούμπα μεταξύ των δύο Δικεφάλων στην πρεμιέρα των πλέι-οφ του πρωταθλήματος, όπου ο ΠΑΟΚ πήρε δίκαιη και σημαντική νίκη με 3-1 επί της ΑΕΚ, η οποία μόνο στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε τη δύναμή της.
Μόλις στο 3’ ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Αντρίγια Ζίφκοβιτς, που με ωραίο γωνιακό σουτ από αριστερά, μετά από κεφαλιά ασίστ του Ίνγκασον, παραβίασε την εστία του Αθανασιάδη για το πρόωρο 1-0.
Μόλις στο 42’ ένα σουτ του Ολιβέιρα, άστοχο, καταγράφηκε σαν η πρώτη τελική της ΑΕΚ στο πρώτο μέρος για να έρθει η ισοφάριση των φιλοξενούμενων στο 4ο των καθυστερήσεων από πλασέ του Ολιβέιρα σε πολύ ωραία ασίστ του Μάνταλου.
Με την έναρξη της επανάληψης, λίγα μόλις δευτερόλεπτα από το ξεκίνημα ο Σφιντέρσκι πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ με υποδειγματικό πλασέ, σε ασίστ του Τζόλη στο 46’.
Ο ΠΑΟΚ τέλειωσε τον αγώνα στο 89’ με ωραίο πλασέ του Αντρίγια Ζίφκοβιτς και πάλι, σε ασίστ του Κρμέντσικ. Το 3-1 είναι η δίκαιη επιβράβευση του ΠΑΟΚ που πήρε το πρώτο από τα 10 παιχνίδια του μίνι αυτού πρωταθλήματος.
Διαιτητής: Νταμπάνοβιτς (Μαυροβούνιο) που έκανε και πολλά λάθη.
Κίτρινες: Ροντρίγκο, Σβαμπ, Πασχαλάκης - Σιμάνσκι, Σάκχοφ.
ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπάμπα, Αουγκούστο, Σβαμπ, Ελ Καντουρί (87’ Μιχαηλίδης), Ζίβκοβιτς, Τζόλης (68’ Μουργκ), Σβιντέρσκι (75’ Κρμέντσικ).
AΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Λόπες, Σβάρνας, Λάτσι, Μπακάκης (81’ Νταντσένκο), Σιμάνσκι (58’ Σάκχοφ), Κρίστιτσιτς (82’Κοσίδης), Μάνταλος, Ολιβέιρα, Γκαρσία, Ανσαριφάρντ (68’ Αλμπάνης).

Ο ΓΚΟΛΚΙΠΕΡ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΧΑΡΙΣΕ ΣΤΟ 97’ ΒΑΘΜΟ ΣΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΠΑΟ
Με γκολ του γκολκίπερ του Νίκου Παπαδόπουλου, ο Αστέρας Τρίπολης ισοφάρισε τον Παναθηναϊκό σε 2-2 στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 έως το 84’, και πήρε έναν ανέλπιστο βαθμό στην πρεμιέρα των φετινών πλέι-οφ, μετά από ένα απίστευτο σε εξέλιξη παιχνίδι. Ο Φεντερίκο Μακέντα με δύο γκολ σε δύο λεπτά (58’-59’) έδωσε μεγάλο προβάδισμα στους «πράσινους», όμως ο Αστέρας κατάφερε με τρομερή αντεπίθεση διαρκείας στο φινάλε να μειώσει στο 84’ με τον Λουίς Φερνάντεθ και να «αρπάξει» τον βαθμό στο 90’+7’ με το σουτ του Παπαδόπουλου!
Διαιτητής: Αντόνιο Νόμπρε (Πορτογαλία).
Κίτρινες: Σίτο – Μακέντα, Χατζηγιοβάνης, Νιας, Διούδης.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μ. Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Χριστόπουλος, Καστάνιο, Τασουλής (72’ Άλβαρες), Βαλιέντε, Μπελόκ (72’ Ιγκλέσιας), Κρέσπι (63’ Λέο Τιλίκα), Ριέρα (85’ Μπόρχα Φερνάντεθ), Σίτο (63’ Αλί Μπαμπά), Λουίς Φερνάντεθ.
ΠΑΟ (Λ. Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Νιας, Αλεξανδρόπουλος (82’ Αθανασακόπουλος), Αγιούμπ (74’ Ενγκμπακοτό), Χατζηγιοβάνης, Βιγιαφάνιες, Μακέντα (81’ Ιωαννίδης).