Με τεσσάρα στην κορυφή ο Aγιαξ

* Η Αλκμααρ έχανε 2-0 και κέρδισε τη Βίλεμ 5-3

Δημοσίευση: 21 Δεκ 2020 21:17

Με τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ο Άγιαξ μετέτρεψε σε περίπατο την εκτός έδρας αναμέτρηση με την Ντεν Χάαγκ για τη 13η αγωνιστική της Eredivisie. Επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 4-2 και είναι μόνο πρώτος. Πρωταγωνιστής ο Χούντελααρ, ο οποίος σκόραρε δύο φορές (22’, 32’), ενώ από ένα γκολ σημείωσαν οι Τάντιτς (20’), Λαμπιάντ (30’).

Οι γηπεδούχοι απλώς μείωσαν στο τελικό 2-4 με τους Κράμερ (49’), Μπουράρ (70’). Η Χέρακλες, παράλληλα, πήρε σπουδαία νίκη εκτός με 2-1 επί της Χέρενφεν. Οι Μπούργκρσοργκ (6’), Κνέστερ (48’) πέτυχαν τα γκολ των νικητών. Για τη Χέρενφεν σκόραρε στο 57’ ο Φέερμαν.
Με ένα «χορταστικό» ματς έπεσε η αυλαία της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Ολλανδίας. Η Άλκμααρ, αν και βρέθηκε αρχικά να χάνει 2-0, επικράτησε 5-3 της Βίλεμ και πλησίασε στην πρώτη εξάδα της κατάταξης, έχοντας κι ένα ματς λιγότερο. Ο Βαγγέλης Παυλίδης αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο για τους φιλοξενούμενους, χωρίς να καταφέρει να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.
Σε αναμετρήσεις για την 13η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:
Τσβόλε-Εμεν    0-0
Σπάρτα Ρότερνταμ-Γκρόνινγκεν    2-3
Φένλο-Τβέντε    1-2
Βααλβάικ-Αϊντχόφεν    1-4
Ουτρέχτη-Φορτούνα Σιτάρντ    1-1
Φίτεσε-Φέγενορντ    1-0
Ντεν Χάαγκ-Αγιαξ    2-4
Χέρενφεν-Χεράκλες    1-2