Καταιγιστική η Φράιμπουργκ παρέσυρε τη Χέρτα

*Η Βόλφσμπουργκ κέρδισε τη Στουτγκάρδη 1-0

Δημοσίευση: 21 Δεκ 2020 20:40

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, η Φράιμπουργκ επιβλήθηκε 4-1 της Χέρτα στο «Σβάρτσβαλντ Στάντιον», σε παιχνίδι για τη 13η αγωνιστική της Bundesliga.
Μονόλογος για τους γηπεδούχους ήταν το πρώτο ημίχρονο. Βοήθησε σε αυτό το γρήγορο γκολ του Βιτσέντζο Γκρίφο μόλις στο 7ο λεπτό.

Το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-0, αλλά η Χέρτα του Μπρούνο Λαμπαντία έκανε το... λάθος να ισοφαρίσει στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Ντόντι Λουμπεκάκιο.
Ο Ερμεντίν Ντεμίροβιτς αποκατέστησε το προβάδισμα της Χόφενχαϊμ, ο Μανουέλ Γκουλντέ έδωσε αέρα δύο τερμάτων και ο Νιλς Πέτερσεν στις καθυστερήσεις, από την άσπρη βούλα, έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.
Η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ μετράει πλέον τρεις διαδοχικές επιτυχίες, ενώ το αήττητο σερί της έφτασε στα πέντε παιχνίδια – είχαν προηγηθεί δύο σερί ισοπαλίες. Αντίθετα, οι Βερολινέζοι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα μετά από τέσσερις αγώνες (μια νίκη, τρεις ισοπαλίες).