«Ιδανικός αυτόχειρας» ο Ολυμπιακός

*ΠΡΟΗΓΗΘΗΚΕ 0-1 ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΥΟ ΠΕΝΑΛΤΙ Η ΜΑΡΣΕΪΓ ΚΕΡΔΙΣΕ 2-1

Δημοσίευση: 02 Δεκ 2020 20:10

Ο Ολυμπιακός έβαλε σε περιπέτεια την ευρωπαϊκή προοπτική του για φέτος, χάνοντας στο «Βελοντρόμ» από τη Μαρσέιγ με 2-1 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League, αφού ουσιαστικά έκανε δώρο τη νίκη στους Γάλλους, που όχι μόνο ήταν η πρώτη φετινή ευρωπαϊκή τους αλλά έπαψε και το αρνητικό σερί των 13 αγώνων τους στη διοργάνωση.

Η πειραϊκή ομάδα προηγήθηκε στο ημίχρονο, κρατούσε τον έλεγχο του αγώνα αλλά δύο άτυχες στιγμές των Σισέ και Ραφίνια απέφεραν, με τη συνδρομή του VAR, ισάριθμα πέναλτι για τους Μασσαλούς, με τον Παγέ να είναι ψύχραιμος και να νικά τον Σα, σκοράροντας τα πρώτα γκολ της Μαρσέιγ στην Ευρώπη για φέτος. Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Βίλας Μπόας έφτασε τον Ολυμπιακό στους 3 βαθμούς. Ο πρωταθλητής Ελλάδας έχασε οριστικά κάθε ελπίδα για τη δεύτερη θέση και θα πρέπει να νικήσει οπωσδήποτε την τελευταία αγωνιστική την Πόρτο στο Φάληρο, προκειμένου να καταλάβει την τρίτη και να συνεχίσει στο Europa League.
Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 33’, όταν μετά από ωραία επίθεση, ο Φορτούνης έδωσε τον Βρουσάι, εκείνος βρήκε τον Καμαρά και ο Αφρικανός μέσος, με ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή, έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με το πρώτο ευρωπαϊκό τέρμα, στην 99η εμφάνισή του με την πειραϊκή ομάδα (0-1).
Στο 52ο λεπτό ο Σισέ πήγε άγαρμπα στον Τοβέν μέσα στην περιοχή, ο Μανθάνο έδειξε αρχικά συνέχεια στη φάση αλλά μετά από εξέταση στο VAR καταλόγισε πέναλτι, που εκτέλεσε εύστοχα ο Παγέ στο 55’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 και σημειώνοντας ταυτόχρονα το πρώτο φετινό ευρωπαϊκό γκολ της Μαρσέιγ.
Οι γηπεδούχοι βρήκαν λοιπόν το δεύτερο γκολ από το «πουθενά» -ακριβώς δηλαδή όπως και στη φάση στο 73’- όταν ο Ραφίνια βρήκε την μπάλα με το χέρι.
Ύστερα από νέα διαβούλευση με τους διαιτητές του VAR καταλογίστηκε νέο πέναλτι, που μετέτρεψε σε γκολ ο Παγέ για το 2-1 στο 75’.
Στις καθυστερήσεις ο Ολυμπιακός είχε μία καλή ευκαιρία, όταν σε κεφαλιά του Σουντανί και σουτ στην κίνηση του Σισέ από κοντά, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Άλβαρο.
Διαιτητής: Χεσούς Χιλ Μανθάνο (Ισπανία)
Κίτρινες: Σακάι - Χολέμπας, Καμαρά, Ραφίνια
ΜΑΡΣΕΪΓ (Αντρέ Βίλας-Μπόας): Μανταντά, Σακάι, Τσαλέτα - Τσαρ, Άλβαρο, Αμαβί, Ρονζιέ (85’ Γκέιγ), Καμαρά, Κουζάνς (56’ Σανσόνς), Τοβέν (90’+5 Άκε), Μπενεντέτο (46’ Ζερμέν), Παγέτ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σισέ, Σεμέδο, Χολέμπας, Εμβιλά (79’ Μασούρας), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Βρουσάι (90’+2 Σουντανί), Φορτούνης, Αραμπί.