Διασυρμοί για Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Δημοσίευση: 05 Οκτ 2020 20:30

Βραδιά... διασυρμών η χθεσινή στην 4η αγωνιστική της Premier League, καθώς δέχθηκαν «χαστούκια» Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (ήττα 6-1 από την Τότεναμ), Λέστερ (ήττα 3-0 από τη Γουέστ Χαμ) και Λίβερπουλ, η οποία συνετρίβη στο «Villa Park» από την Άστον Βίλα.

Με επίδειξη δύναμης και έχοντας «καθαρίσει» από το ημίχρονο, οι «χωριάτες» έφτασαν στο τελικό 7-2, δίνοντας συνέχεια στο αήττητο σερί τους στο φετινό πρωτάθλημα (σ.σ. έχουν έναν αγώνα λιγότερο).
Μεγάλος πρωταγωνιστής των θριαμβευτών ο Γουάτκινς, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ (4’, 23’, 39’), από ένα τέρμα σημείωσαν οι ΜακΓκιν, Μπάρκλεϊ, ενώ ο Γκρίλις έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με δύο γκολ σε διάστημα εννέα λεπτών (66’, 75’). Από τη Λίβερπουλ ο Σαλάχ ήταν ο μοναδικός που βρήκε δίχτυα, ένα σε κάθε ημίχρονο (33’, 60’).
Εξελίξεις στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αναμένεται να προκαλέσει ο διασυρμός της, μέσα στο «Ολντ Τράφορντ», όπου ηττήθηκε με το ταπεινωτικό 6-1 (!) από την Τότεναμ.
Δεν αποκλείεται μάλιστα μετά το αποτέλεσμα, που αποτελεί στίγμα στη σπουδαία ιστορία της Γιουνάιτεντ, να τεθεί θέμα παραμονής του Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ στην τεχνική ηγεσία της ομάδας.
Η Μάντσεστερ προηγήθηκε με πέναλτι του Φερνάντες μόλις στο 2ο λεπτό, αλλά από εκεί και πέρα η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, που είδε την Τότεναμ να κάνει «πάρτι» απέναντι στην πρώην ομάδα του, κυριάρχησε απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο και πήρε τη μεγάλη νίκη με τα τέρματα των Ντομπελέ (4’) Σον (7’, 37’), Κέιν (30’, 79’ πεν.) και Οριέ (51’).
Να σημειωθεί πως η Μάντσεστερ αγωνίστηκε από το 28ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Άντονι Μαρσιάλ, ο οποίος χαστούκισε τον Έρικ Λαμέλα.
Νίκες για την Άρσεναλ και τη Γουλβς, καθώς επικράτησαν δύσκολα της Σέφιλντ Γιουνάτεντ με 2-1 και της Φούλαμ με 1-0 αντίστοιχα. Νωρίτερα, βαριά ήττα γνώρισε η Λέστερ από τη Γουεστ Χαμ. Οι «αλεπούδες» έχασαν στην έδρα τους με 0-3 και ταυτόχρονα γνώρισαν την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα, ενώ στο άλλο παιχνίδι η Σαουθάμπτον επικράτησε με 2-0 της Γουέστ Μπρομ.