Βήμα για Ευρώπη η Τότεναμ, χάνει την τετράδα η Λέστερ

Δημοσίευση: 20 Ιουλ 2020 20:05

Η Τότεναμ πέτυχε τρία γκολ με τρεις τελικές προσπάθειες στο τέρμα, επιβλήθηκε 3-0 στο Λονδίνο της Λέστερ στο πλαίσιο της 37ης αγωνιστικής της Premier League και έκανε σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση μίας θέσης στο Europa League της επόμενης περιόδου.

Ένα αυτογκόλ του Τζάστιν, μόλις στο 6ο λεπτό, και δύο τέρματα του Χάρι Κέιν σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (37’-40’) ήταν αρκετά για τους «σπερς», που ξεπέρασαν -προσωρινά τουλάχιστον- τη Γουλβς και ανέβηκαν στην έκτη θέση της Premier League. Παράλληλα, το αποτέλεσμα αυτό μειώνει αισθητά τις ελπίδες των «αλεπούδων» για πρόκριση στο Champions League, προς όφελος της Τσέλσι και της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ
Με το... ενάμισι πόδι στην Championship βρίσκεται πλέον η Μπόρνμουθ, μετά τη χθεσινή εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Σαουθάμπτον. Αν και βαθμολογικά αδιάφοροι, οι «άγιοι» πήραν τη νίκη χάρη στο 21ο φετινό γκολ του Ντάνι Ινγκς (ο οποίος έχασε και πέναλτι στο 59’) κι ένα τέρμα του Τσε Άνταμς στις καθυστερήσεις, σπρώχνοντας «στον γκρεμό» τη Μπόρνμουθ, η οποία παρέμεινε στο -3 από τη Γουότφορντ και πλέον χρειάζεται ένα μικρό θαύμα για να σωθεί.
Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 37ης αγωνιστικής της Premier League:
Νόριτς-Μπέρνλι    0-2